Obrona Terytorialna Kraju "WATAHA" 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej

OTK Wataha 27 WDPAK

Pododdział Obrony Terytorialnej Kraju „WATAHA” 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej to dwudziestoosobowa grupa młodzieży (chłopców i dziewcząt), działająca od stycznia 2015 roku przy Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim. Uczestnicy to osoby
o zainteresowaniach militarnych.

Dotychczas w ramach odbywających się zajęć, młodzież szkoliła się z zakresu strzelectwa sportowego, kartografii oraz taktyki poruszania się z bronią na polu walki. Grupa odbyła również dwa szkolenia ogniowe z broni ostrej (krótkiej i długiej), na strzelnicy
w Wąwolnicy, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów wojskowych. Młodzież, także uczestniczy w świętach narodowych oraz upamiętniających żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

W trakcie trwania szkolenia młodzież brała udział w manewrach letnich organizowanych w Lesie Parczewskim.„Wataha” miała za zadanie przygotować obozowisko w punkcie dowodzenia. Następnie po nocy spędzonej na wartach i patrolach, miała dotrzeć nad rzekę Piwonia koło Sosnowicy i tam przygotować przeprawę linową. To oczywiście tylko część zadań jakie miała do zrealizowania. Manewry były długie, męczące ale bardzo fajne. Uczestnicy mogli sprawdzić w praktyce poznaną na wcześniejszych zajęciach wiedzę.

W chwili obecnej młodzież spotyka się co tydzień na zbiórkach i szkoli się z zakresu zielonej taktyki, strzelectwa sportowego, pierwszej pomocy, terenoznawstwa oraz łączności.

Wszystkich zainteresowanych do wstąpienia w nasze szeregi zapraszamy do współpracy.

MS