Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

75. rocznica pobytu i walk 27 WDP AK

27 WDP AK powstała z samoobron, które były powoływane w celu obrony ludności polskiej zagrożonej czystkami etnicznymi z rąk nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu  oraz przygotowania do realizacji planu „Burza”.

W byłej leśniczówce „Gościniec” na skraju Lasów Parczewskich od strony Ostrowa Lubelskiego w niedzielę, 16 czerwca odbyło się spotkanie upamiętniające 75. rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji “Burza” na Lubelszczyźnie. Patronat honorowy nad uroczystością objął Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Uroczystości przypominające fragment historii dywizji zorganizowało lubelskie środowisko 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Współorganizatorami rocznicowego spotkania byli: Nadleśnictwo Parczew, Lokalna Grupa Działania „Jagiellońska Przystań”, Burmistrz Ostrowa Lubelskiego i Wójt Uścimowa. Rangę uroczystości podniosły licznie zgromadzone poczty sztandarowe i znamienici goście. Po uroczystej mszy świętej złożono wiązanki i wręczono odznaczenia. Odznaczenia wręczał Prezes Środowiska Lubelskiego 27 WDP AK Andrzej Mazurek w asyście żołnierzy dywizji. Na tę uroczystość dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II przygotowali specjalną część artystyczną. Spotkanie w Lasach Parczewskich zakończyły „Biegi Pokoleń” ścieżką dydaktyczną wokół rozlewiska rzeki Bobrówka. W programie imprezy znalazło się też ognisko, bigos i grochówka. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć oraz wystawy “Burza. Armia Krajowa w 1944 roku”.

Małgorzata Sobczyńska

 

Dzień Otwarty czyli zakończenie sezonu 2018/2019

Logorymki, Ostrowskie Wianuszki, Formacja Tańca Nowoczesnego, grupa baletowa, teatr „Przecinek” – między innymi występy tych grup mogliśmy obejrzeć  podczas Dnia Otwartego Centrum Kultury, którym, podsumowaliśmy i zakończyliśmy nasze tegoroczne działania.

Impreza odbyła się 16 czerwca (niedziela) w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim. Koncert rozpoczął występ naszych najmłodszych wychowanków – Logorymków, następnie zaprezentowała się grupa maluszków z zajęć umuzykalniających. W spektaklu o kotkach i myszkach zaprezentowała się grupa młodsza Teatru „Przecinek”. Formacja Tańca Nowoczesnego swoją energią poruszyła niejedną osobę. A małe baletnice w pięknych tiulowych spódnicach, pokazy prawdziwą klasę. Solistki w samodzielnie dobranym repertuarze, pokazały swoje umiejętności.

Kolejnym punktem programu, była wspólna integracja dzieci, rodziców, instruktorów oraz pracowników CK. Można było zjeść pyszne kiełbaski, napić się zimnej lemoniady a także pobawić się z animatorami.

To pierwszy taki piknik CK, ale na pewno nie ostatni! Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za wspólnie spędzony czas, za zaangażowanie i zabawę.

Życzymy udanych wakacji! J

            Małgorzata Sobczyńska

 

51 Spotkania Lalkarzy

"Chodzi lalkarz światem,

serce w nim rogate.

Chodzi z wiatrem, pluchą,

z lalką za pazuchą"

 

            Na deskach Chełmskiego Domu Kultury przez cztery  kolejne dni ( 23-26 maja br.)   trwały 51 Spotkania Lalkarzy. Prezentowały się zespoły z całego kraju: z Gdańska, Bielska Białej, Białegostoku, Stalowej Woli, Tarnowa, Poznania  i  nasz teatr "Przecinek" z Ostrowa Lubelskiego.

Impreza ta jest świętem ludzi teatru, pasjonatów, którzy kochają ten rodzaj sztuki.  Od czwartku do niedzieli  prezentacjom towarzyszyły także warsztaty dla dzieci i instruktorów,  plenerowe pokazy metodyczne -  Uliczny Tear Ognia, Teatr "Porywacze Ciał" z Poznania, Bal Lalkarza, konkursy na  lalkę, plakat i fotografię.  Spotkania Lalkarzy nie mają charaktru  typowego konkursu, każdy spektakl jest wspólnie omawiany z Radą Konsultantów w niezwykle ciepłej i życzliwej atmosferze. Zespół teatralny "Przecinek" wyjechał z Chełma z nagrodą za - Spontaniczną zabawę teatralną i elementy komiczne w spektaklu "Strachy i Straszki" w  reżyseri Urszuli Gruszczyk.

Teatr" Przecinek" tworzą: Wietrzyk Oliwia, Nawrocka Amelia, Miciuła Igor, Bancerz Fabian, Jacak Milena, Puła Łucja, Ziemkiewicz Eliza, Ola Seroczyńska, Weronika Grzegorczyk.

 

Urszula Gruszczyk

XIII Koncert Pieśni Maryjnej - 2019

XIII Koncert Pieśni Maryjnej w Ostrowie Lubelskim

 

W ubiegłą niedzielę można było usłyszeć Pieśni Maryjne w wykonaniu zespołów wokalnych, śpiewaczych a także solistów podczas XIII Koncertu Pieśni Maryjnej organizowanego przez Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki – Polesianki”.

 

 

19 Maja 2019 r., w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim odbył się XIII Koncert Pieśni Maryjnej. Wystąpiły takie zespoły jak  Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki – Polesianki”, Grupa Wokalna „Tremolo” z Domu Pomocy Społecznej z Ostrowa Lubelskiego,  Zespół Śpiewaczy z Talczyna, Zespół Śpiewaczy z Górki Kockiej, Zespół Śpiewaczy z Krępy, Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki” z Ostrówka,  Zespół Śpiewaczy „Kumy” z Przytoczna wraz z solistami Dominika i Radek, Zespół Śpiewaczy „Rozkopaczewianki” z Rozkopaczewa,  Zespół Śpiewaczy „Senior” z Wąwolnicy, Zespół Śpiewaczy „Brzeźniczanki” z Brzeźnicy Bychawskiej, Zespół Śpiewaczy „Jarzębinki” z Trzcińca, a także soliści Agnieszka Budzyńska, Ewa Malinowska i Piotr Filipek.

Swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście - Józef Gruszczyk Burmistrz Ostrowa Lubelskiego, Jerzy Sobich przewodniczący Rady Miejskiej, Lucjan Mileszczyk v-ce starosta lubartowski, prof. Marian Markiewicz, Władysław Mikucewicz, Maria Wójcik, Bolesław Kapitan, Mirosław Kapitan, Władysław Kowalik, Antoni Kamiński, Włodzimierz Kołton, Eliza Franczak, Barbara Gruszczyk, Elżbieta Rutkowska, ks. Sławomir Pękała i wielu innych…

Koncert przebiegał w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Nie zabrakło radości a także wzruszenia. Na zakończenie wszyscy uczestnicy koncertu odśpiewali Barkę.

Dziękujemy bardzo wszystkim za przybycie i udział w XIII Koncercie Pieśni Maryjnej.

 

Małgorzata Sobczyńska

"Jestem bezpieczny" 2019

Konkurs "Jestem bezpieczny" rozstrzygnięty!

1 miejsce SP w Kolechowicach
2 miejsce SP w Rozkopaczewie i SP w Kaznowie
4 miejsce SP w Ostrowie Lubelskim

Najwięcej punktów zdobyła Ania Skomorowska ze SP w Kolechowocach

Serdecznie gratulujemy!

 

 

Podkategorie