Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim

Strona główna

Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

KUSAKI 2016

We wtorek 9 lutego zespół "Ostrowianki-Polesianki" brał udział w  Ostatkowym Spotkaniu Zespołów Ludowych  KUSAKI 2016. W niezwykle gościnnym Domu Kultury im. Księżnej Anny z Sapiechów Jabłonowskiej w Kocku wystąpiły jeszcze zespoły: Zespół Śpiewaczy z Talczyna, "Jednolatki" z Kolonii Miłków, "Parczewiaków" i "Złotą Jesień" z Parczewa, Zespół Śpiewaczy z Krępy, Zespół Śpiewaczy "Ostrowianki" z Ostrówka oraz Zespół Śpiewaczy z Górki Kockiej. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze a kolejne już za rok, czekamy z niecierpliwością.

CK

Rozkopaczewianki w Tarnogrodzie

Zespół „Rozkopaczewianki” na 41. Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie.

Na deskach Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, szesnaście zespołów z województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i mazowieckiego, prezentowało sztuki teatralne i widowiska obrzędowe. Gminę Ostrów reprezentował zespół „Rozkopacczewianki” z Rozkopaczewa z widowiskiem „Składanie Welonu”.

Organizowany co roku Sejmik, ma popularyzować i promować wiejskie zespoły teatralne, ale przede wszystkim podtrzymywać tradycje ludowe. Sejmik w Tarnogrodzie jest jednym z pięciu sejmików, które odbywają się w całej Polsce. Najlepsze zespoły zaprezentują się na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej.

CK

Poszukiwanie "ORLEGO GNIAZDA"

Zbiórka pododdziału Obrony Terytorialnej Kraju "WATAHA" 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej
(23 stycznia 2016).

25 Spotkania z Kolędą 2016

"Kolęda płynie z wysokości, kolęda płynie... i uczy miłości". I tak już od 25 lat! Co roku w styczniu spotykamy się w Centrum Kultury, aby znowu poczuć ten niezwykły świąteczny nastrój i ciepłą atmosferę płynącą z bycia razem tu i teraz. Wszystkie pokolenia rodzice, dziadkowie, wnuki przychodzą by przez dwie godziny tworzyć wspólnotę ludzi, którzy kochają śpiew, kolędy i tradycję. To fascynujące ile już solistów, ile zespołów, muzykujących rodzeństw przeszło przez ostrowską scenę.

Tym razem spotkaliśmy się 17 stycznia. Sala kinowa, jak zwykle wypełniona po brzegi. Mogliśmy usłyszeć wiele kolęd i pastorałek w wykonaniu solistów, uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy a także z ostrowskiego Gimnazjum. Nie zabrakło również uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Domu Pomocy Społecznej z Ostrowa Lubelskiego.  

Centrum Kultury

 

Obrona Terytorialna Kraju "WATAHA" 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej

OTK Wataha 27 WDPAK

Pododdział Obrony Terytorialnej Kraju „WATAHA” 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej to dwudziestoosobowa grupa młodzieży (chłopców i dziewcząt), działająca od stycznia 2015 roku przy Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim. Uczestnicy to osoby
o zainteresowaniach militarnych.

Dotychczas w ramach odbywających się zajęć, młodzież szkoliła się z zakresu strzelectwa sportowego, kartografii oraz taktyki poruszania się z bronią na polu walki. Grupa odbyła również dwa szkolenia ogniowe z broni ostrej (krótkiej i długiej), na strzelnicy
w Wąwolnicy, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów wojskowych. Młodzież, także uczestniczy w świętach narodowych oraz upamiętniających żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

W trakcie trwania szkolenia młodzież brała udział w manewrach letnich organizowanych w Lesie Parczewskim.„Wataha” miała za zadanie przygotować obozowisko w punkcie dowodzenia. Następnie po nocy spędzonej na wartach i patrolach, miała dotrzeć nad rzekę Piwonia koło Sosnowicy i tam przygotować przeprawę linową. To oczywiście tylko część zadań jakie miała do zrealizowania. Manewry były długie, męczące ale bardzo fajne. Uczestnicy mogli sprawdzić w praktyce poznaną na wcześniejszych zajęciach wiedzę.

            W chwili obecnej młodzież spotyka się co tydzień na zbiórkach i szkoli się z zakresu zielonej taktyki, strzelectwa sportowego, pierwszej pomocy, terenoznawstwa oraz łączności.

Wszystkich zainteresowanych do wstąpienia w nasze szeregi zapraszamy do współpracy.

MS

Podkategorie