Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim

Strona główna

Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

Leśna przygoda z WATAHĄ

Czarna noc, temperatura zero stopni, a zadania do wykonania to: zaminowanie mostu, założenie ładunków wybuchowych, budowa szałasów, działania patrolowe…

 

Na jednej z ostatnich naszych zbiórek uczestniczyliśmy w ćwiczeniach razem z młodzieżą, z gimnazjum pod patronatem 27 WDP AK z Lublina, oraz „Gardą” Garwolin. Naszym zadaniem było zaminowanie mostu nad rzeką Bobrówka oraz założenie ładunków wybuchowych na altanie znajdującej się przy tzw. "młynie kozyra” w lesie parczewskim. Transport po lesie zapewniał nam wojskowy star.

W trakcie piątkowych zbiórek nocowaliśmy w lesie, doskonaląc swoje umiejętności z zakresu bytowania w warunkach leśnych, między innymi były to: odpowiednie przygotowanie i rozpalanie stosu ogniskowego, przygotowanie posiłku na ognisku, budowa szałasów. Przetrwanie nocy w lesie nie było łatwe, zwłaszcza że temperaturze blisko 0oC.

Podczas zbiórek członkowie Watahy szkolili się także, z zakresu podstawowych działań patrolowych lekkiej piechoty. Stanowią one skuteczne narzędzie walki w działaniach nieregularnych prowadzonych przez partyzantkę na terenach kontrolowanych przez przeciwnika.

Szczególną uwagę poświęciliśmy na dobrą organizację patrolu pieszego,który jest podstawowym sposobem przemieszczania się piechoty w działaniach patrolowych. 

Nasze zbiórki to nie tylko okazja do doskonalenia swoich umiejętności proobronnych ale też wspaniała zabawa, pełna nieprzewidywanych i niezapomnianych przygód.

Marcin Skrzypek CK

 

DZIECI DZIECIOM 2016

Mikołajki z Państwową Inspekcją Pracy i KRUS

Koncert Charytatywny „Dzieci - Dzieciom”

 

Ty możesz wszystko, możesz wszystko, gdy bardzo tego chcesz. Dziś zmienisz przyszłość, zmienisz wszystko, bo bardzo tego chcesz...” W minioną niedzielę mogliśmy zobaczyć i usłyszeć grono niezwykle zdolnych artystów: przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjum, a także podopiecznych ostrowskiego Centrum Kultury.

 

Niedzielne grudniowe popołudnie przepełnione było radością dzieci, a także dumą rodziców! To wszystko za sprawą Koncertu Charytatywnego i Mikołajek z Państwową Inspekcją Pracy i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lublinie.

Jak co roku przed świętami spotykamy się na koncercie charytatywnym „Dzieci – Dzieciom”, który w tym roku wzbogacony był wręczeniem nagród w konkursie plastycznym „Co zagraża dzieciom na wsi?” organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy w Lublinie.

W tym dniu przybyli do nas znamienici goście, a zarazem sponsorzy naszej imprezy. Powitaliśmy przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy w Lublinie: Piotra Skwarka - Zastępcę Inspektora Okręgowego Państwowej Inspekcji Pracy, Katarzynę Fałek – Kurzynę, Tomasza Abramczyka, Artura Kornasa i Mirosława Wyrwisza, a także Kierownika Placówki Terenowej KRUS w Lubartowie - Lucjana Mileszczyka oraz Ireneusza Świderskiego. Nie zabrakło również gospodarza naszej gminy - Józefa Gruszczyka, Przewodniczącego Rady Miejskiej - Roberta Powałki, Sekretarza Gminy - Sylwii Szczepańskiej, a także dyrektorów gminnych szkół.

I w końcu nadeszła ta niezwykła chwila, na którą czekały wszystkie dzieci! Zjawił się Święty Mikołaj - taki prawdziwy! Z długą brodą i wielkim brzuchem. Przybył do nas specjalnie, aby wręczyć wszystkim laureatom konkursu nagrody ufundowane przez Państwową Inspekcję Pracy w Lublinie, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także Burmistrza Ostrowa Lubelskiego.

Dzieci, wpatrzone w Mikołaja, w napięciu oczekiwały na swoją kolej… Radość ich nie miała końca! Prezenty były tak ogromne, że niektórym trudno było sobie z nimi poradzić. Mikołaj dobrze wie, kto o czym marzy, dlatego też każdy dostał indywidualny upominek. Nie myślcie, że było tak łatwo… Na zakończenie zaśpiewaliśmy wspólnie kolędę „Wśród nocnej ciszy...”, niech Mikołaj pamięta o nas również za rok!

To jeszcze nie koniec imprezy… W tym roku, tak jak w latach ubiegłych, mogliśmy zobaczyć i usłyszeć grono niezwykle zdolnych artystów. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjum, a także podopieczni ostrowskiego Centrum Kultury uświetnili koncert swoimi występami. Biletem wstępu były słodkie upominki, które przekazane zostały do paczek świąteczno – noworocznych dla polskich rodzin mieszkających za naszą wschodnią granicą.

W tym dniu nie zabrakło również Gimnazjalnego Koła Caritas z ciastami własnego wypieku, a także Warsztatów Terapii Zajęciowej ze stoiskiem rękodzieła artystycznego, kartkami i stroikami świątecznymi.

Niezwykle pomocni okazali się wolontariusze CK Tim, działający w Centrum Kultury, którzy w sposób szczególny poprowadzili całą imprezę i czuwali nad jej właściwym przebiegiem. Było to dla nich nie lada wyzwanie, chociażby dlatego, że w bardzo krótkim czasie opanowali do perfekcji śpiew, taniec towarzyski, a także balet!

Występujący artyści zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności muzycznych, tanecznych, jak również teatralnych. Niezwykle wzruszający był występ Dawida Puchacza, który marzył o tym, by zaśpiewać piosenkę dla wszystkich dzieci. I udało mu się, bo przecież marzenia się spełniają, wystarczy w nie mocno wierzyć!

Dziękujemy wszystkim za udział, zaangażowanie oraz pomoc przy Koncercie Charytatywnym. Dziękujemy również dyrektorom szkół, nauczycielom, rodzicom, opiekunom, a przede wszystkim dzieciom. Do zobaczenia za rok!

 

 

Małgorzata Sobczyńska

Centrum Kultury

Fotorelacja z imprezy

VI Koncert Pieśni Patriotycznej 2016

„Raduje się serce, raduje się dusza…” – VI Koncert Pieśni Patriotycznej w Ostrowie Lubelskim

Już po raz szósty zespoły śpiewacze a także soliści mogli zaprezentować repertuar patriotyczny, kultywując tym samym tradycję narodowe

Kolejny raz na scenie ostrowskiego Centrum Kultury odbył się Koncert Pieśni Patriotycznej zorganizowany przez zespół śpiewaczy „Ostrowianki – Polesianki”. Imprezę objęło patronatem Towarzystwo Ziemi Ostrowa Lubelskiego.

Koncert otworzył prof. dr. hab. Marian Markiewicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Robert Powałka. Kierownik zespołu – Bronisława Kubeluk powitała zaproszonych gości, sponsorów uroczystości, zespoły a także licznie zgromadzoną społeczność lokalną. W koncercie wzięli udział – Agnieszka Budzyńska, Hubert Sobich, grupa wokalna „Tremolo”, Zespół Śpiewaczy „Senior” z Wąwolnicy, Zespół Wokalny „Kaznowianki”, Zespół Śpiewaczy „Brzeźniczanki” z Brzeźnicy Bychawskiej, Zespół Śpiewaczy „Górczanki” z Górki Lubartowskiej, Zespół Śpiewaczy z Talczyna, Zespół Śpiewaczy z Krępy, Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki” z Ostrówka, Grupa wokalna działająca przy Muzeum Regionalnym w Woli Osowińskiej, Chór Męski „Pojezierze” z Uścimowa oraz gospodynie Koncertu „Ostrowianki – Polesianki”. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe statuetki a także słodkości. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek do Domu Strażaka przygotowany przez organizatorów imprezy.

Małgorzata Sobczyńska

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI 2016

98 rocznica Odzyskania Niepodległości

Uroczysty przemarsz, złożenie wieńców, wspólne odśpiewanie Hymnu – to tylko niektóre elementy obchodów 11 listopada w naszej gminie

                W Ostrowie Lubelskim obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, podczas której zgromadzeni modlili się w intencji Ojczyzny.  Po eucharystii licznie zgromadzona społeczność lokalna, władze miasta, młodzież szkolna, członkowie organizacji i stowarzyszeń,  poczty sztandarowe, Orkiestra Dęta OSP  oraz uczestnicy mszy przemaszerowali podKrzyż Milenijny. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Parku Miejskiego, gdzie pod obeliskiem poświęconym obrońcom wiary bohaterom walk o wolną i suwerenną ojczyznę złożono wiązanki.

Po uroczystym złożeniu kwiatów głos zabrał Burmistrz – Józef Gruszczyk. „W tym szczególnym dniu oddajemy hołd wszystkim tym, którzy swoją niezłomną postawą i męstwem wywalczyli naszej ojczyźnie wolność. Pamiętamy o bohaterach walk niepodległościowych: Romanie Dmowskim, Ignacym Paderewski, Józefie Piłsudskim, Józefie Hallerze, Wincentym Witosie, Wojciechu Korfantym, Ignacym Daszyńskimi wielu innych wybitnych postaciach tamtej epoki… Na zakończenie dodał„Dziękuję za uwagę i za dzisiejszą obecność w tym symbolicznym miejscu. Dziękuję ks. Markowi za odprawioną Mszę Świętą. Serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym na dzisiejsze uroczystości: pocztom sztandarowym, druhom strażakom, przedstawicielom organizacji społecznych, policji, młodzieży szkolnej wraz z opiekunami, orkiestrze strażackiej. Wszystkim życzę miłego, radosnego świętowania i zapraszam na dalszą część uroczystości do Centrum Kultury”

Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się  Formacja Tańca Ludowego działająca w Centrum Kultury pod okiem Pawła Jędrejka. Nieco później nastąpiło uroczyste wręczenie stypendiów dla zdolnej młodzieży, które ufundowała Fundacja na rzecz Spacyfikowanej przez Hitlerowców Wsi Jamy. Do grona szczęśliwców zakwalifikowali się – Monika Bodziak, Milena Majewska, Aleksandra Lipska, Agnieszka Puła, Jarosław Wiśniewski oraz Piotr Senczyk. Kolejna na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP pod batutą Anny Krawczyk – Durak.

  Na zakończenie odbyliśmy piękną lekcje historii, którą przygotowali dla nas uczniowie z ostrowskiego Gimnzajum pod okiem Izabelli Domańskiej – Wysok, Izabelli Marzędy, Doroty Maleszyk, Ewy Dziadko oraz Mieczysława Szczepaniaka.

Dziękujemy wszystkim za obecność i ogromne zaangażowanie w tak ważna dla naszej społeczności uroczystość.

Podkategorie