Zajęcia terenowe 8.05.2015
Podczas zajęć terenowych w lesie dzieciaki uczyły się używania naturalnych przyborów, którymi są np.: szyszki świerkowe i sosnowe, owoce kasztanowca, dębu, liście drzew i krzewów, suche gałązki, jednocześnie przestrzegając powszechnie znanych zasad poszanowania przyrody czyli:
- niełamanie drzew i gałęzi
- niekaleczenie kory pni drzew
- nieniszczenie młodników leśnych
- niepłoszenie ptaków i zwierzyny
OTK 27 WDP AK "WATAHA" 6.05.2015
Kolejne szkolenie młodzieży OTK 27 WDP AK "Wataha".
Tym razem najmłodsi z grupy uczyli się w terenie czytania mapy i orientowania jej wg przedmiotów terenowych. Młodzież także porównywała ją z otaczającym krajobrazem, wyznaczała azymuty konkretnych przedmiotów terenowych oraz maszerowała według wyznaczonych przez siebie azymutów.
OTK 27 WDP AK "WATAHA" 1.05.2015
Kolejne szkolenie młodzieży należącej do pododdziału Obrony Terytorialnej Kraju 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej odbyło się 1 maja 2015 r. w Lesie Parczewskim. W trakcie zajęć uczestnicy szkolili się z zakresu terenoznawstwa oraz przekazywania zaszyfrowanych meldunków przez radiostację. Młodzież została podzielona na 2 - 3 osobowe patrole i wyposażona w mapę, kompas i radiostację. Każdy z patroli dostał kilka meldunków, które zawierały odległości oraz azymuty w kierunku których trzeba było maszerować.
Na kolejnych zajęciach będziemy uczyć się budowy mostu linowego nad rzeką Bobrówką :)
Obrona Terytorialna Kraju - WATAHA 24.04.2015
Fotorelacja z zajęć grupy młodzieży OTK 27 WDP AK - WATAHA działającej przy Centrum Kultury, z zajęć odbywających się 24 kwietnia 2015 roku w Wąwolnicy. Uczestnicy szkolili się z zakresu pierwszej pomocy, szyfrowania i przekazywania meldunków przez radiostację, strzelania z broni ostrej oraz technik poruszania się na polu walki.
KONKURS RECYTATORSKI 2015
Każdego roku o tej samej porze uczniowie szkół podstawowych, mają okazję zmierzyć się z siłą i czarem poezji. 16 kwietnia 2015r. czternastu recytatorów wzięło udział w eliminacjach gminnych Małego Konkursu Recytatorskiego. Najlepsi będą reprezentować gminę na etapie powiatowym tegoż konkursu. Komisję zachwyciły niezwykłe deklamacje i oryginalne, niepowtarzalne teksty. Wybór wiersza dostosowany do wieku, wyglądu i osobowości recytatora często decyduje o sukcesie. Myślę jednak, że dla wielu uczestników już sam udział w takim przeglądzie jest dużym wyróżnieniem.
Konkurs uczy zdrowej rywalizacji, edukuje podczas poszukiwania i wyboru tekstu oraz uwrażliwia na piękno słowa. Uczniowie sięgają do coraz bardziej nowatorskich tekstów, poznają współczesne nazwiska poetów i pisarzy, doskonalą swój warsztat mowy.
Warto pielęgnować tę tradycję, bo taki konkurs dostarcza wielu emocji i niezwykłych wzruszeń, zarówno recytatorom, jak i ich opiekunom.
Wystąpienie przed publicznością przełamuje stres, dostarcza pozytywnej energii i dowartościowuje uczestnika, a słuchaczom oferuje miło spędzony czas z literaturą.
Młodych adeptów recytacji oceniało Jury w składzie: Urszula Bednarczyk, Olga Domańska, Urszula Gruszczyk i nagrodziło 4 najlepszych recytatorów. A są to:
- Gabriela Prokopowicz kl.III SP w Ostrowie Lub
- Mateusz Chomicz kl.III SP w Ostrowie Lub
- Aleksandra Rozmysł kl.V SP w Kolechowicach
- Klaudia Wysok kl.VI SP w Kaznowie
Wszystkim artystom gratulujemy i życzymy powodzenia za rok!