Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

Kalendarz imprez 2021

Kalendarz Imprez 2021 rok

Ostrów Lubelski

 

Ze względu na obostrzenia sanitarne wynikające z powodu pandemii COVID-19 istnieje ewentualność niezrealizowania pewnych przedsięwzięć bądź zmiana ich formuły.

 STYCZEŃ

Koncert kolęd i pastorałek „Ostrowskie Spotkania z Kolędą” /cyklicznie/ co roczna impreza, utrzymana w świątecznym klimacie. Kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołów z terenu gminy Ostrów Lubelski. Celem jest prezentacja i podtrzymywanie tradycji muzykowania i śpiewania kolęd jak i rozbudzanie talentów wokalno – instrumentalnych. Ważną rolę odgrywa również integrowanie dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Ostrów Lubelski. W koncercie udział biorą uczniowie szkół gminnych, grupy przedszkolne, podopieczni Domu Pomocy Społecznej oraz wychowankowie Centrum Kultury.

 LUTY

Zimowisko dla dzieci „Kosmiczne Ferie” /cyklicznie/ - cykl kreatywnych zajęć animacyjnych dla dzieci i młodzieży.  Opiekunowie podczas „Ferii Zimowych” dokładają wszelkich starań, aby stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki do wypoczynku, umożliwić im aktywne uczestnictwo w życiu grupy oraz organizować zajęcia programowe w sposób bezpieczny i przyjemny.

 MARZEC

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych /cyklicznie/ - lekcja historii, mająca na celu przywrócenie pamięci o tych, którzy mieli zostać zapomnieni na zawsze. Zostali wyklęci przez system komunistyczny i ludzi, którzy go tworzyli.

Rocznica Pacyfikacji Wsi Jamy/cyklicznie/ - Wieś Jamy leżąca w gminie Ostrów Lubelski w dniu 8 marca 1944 roku padła ofiarą hitlerowskiego terroru. Podczas pacyfikacji w okrutny sposób wymordowano 152 osoby w tym 41 dzieci , 37 kobiet i 11 mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat i 63 kobiety i mężczyzn powyżej 50 lat. Dla upamiętnienia  zamordowanych osób, co roku 8 marca mieszkańcy gminy Ostrów Lubelski biorą udział w  uroczystościach upamiętniających tragiczną przeszłość Jam. W Kaplicy Mauzoleum, której fundatorem są mieszkańcy Wsi Jamy a inicjatorem budowy Kazimierz Wolski, świadek pacyfikacji, prezes Fundacji Na Rzecz Spacyfikowanej Przez Hitlerowców Wsi Jamy odprawiana jest Msza Święta w intencji poległych ofiar. Składane wiązanki i zapalane znicze pod Krzyżami oraz pod Pomnikiem upamiętniają ofiary pacyfikacji.

Gminny Dzień Kobiet /cyklicznie/ cykliczna impreza dedykowana wszystkim Paniom z Okazji ich święta. Wspólna zabawa i integracja, występy artystyczne, upominki, tort oraz niezwykła atmosfera.

KWIECIEŃ

Konkurs recytatorski /cyklicznie/ - rozwijanie kultury recytacji wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjum ale także zainteresowanie uczniów poezją, zachęcanie do występów na scenie oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

 MAJ

Obchody 3 majowe /cyklicznie/ - Msza Święta, przemarsz, uroczyste  złożenie wiązanek w miejscach kultu narodowego, część artystyczna w wykonaniu uczniów pobliskich szkół z terenu naszej gminy i biegi uliczne.

 CZERWIEC

Dzień otwarty w Centrum Kultury/ piknik /cyklicznie/ impreza mająca na celu zaprezentowanie rocznych zmagań uczestników zajęć CK, po koncercie wspólna integracja (teren za budynkiem CK) z rodzicami i przybyłą społecznością.

77. rocznica pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji “Burza” na Lubelszczyźnie /cyklicznie/ - w byłej leśniczówce „Gościniec” na skraju Lasów Parczewskich od strony Ostrowa Lubelskiego, odbywa się spotkanie upamiętniające 27 Wołyńską Dywizję Piechoty AK.  Po uroczystej mszy świętej składane są wiązanki i wręczane odznaczenia.

LIPIEC

Kreatywne półkolonie dla dzieci /cyklicznie/ cykl zajęć animacyjno – ruchowych dla dzieci i młodzieży. Wspólne wyjścia nad jezioro, rozgrywki sportowe itp.

  WRZESIEŃ

Dożynki Gminno – Parafialne /cyklicznie/ - kultywowanie tradycji dożynkowych – uroczystości rozpoczynające się mszą św. w intencji rolników, z barwnym korowodem z wieńcami dożynkowymi, z przekazaniem i dzieleniem chleba. W programie wystawy rękodzieła, sprzętu rolniczego itp. Występy grup artystycznych, zespołów ludowych, folkowych a także grup działających przy Centrum Kultury. Imprezę zakończy zabawa pod gwiazdami.

 LISTOPAD

Obchody 11 listopada /cyklicznie/ - impreza o charakterze rocznicowym, upamiętniająca ważne wydarzenie narodowe tj. Odzyskanie Niepodległości Polski. Obchody rozpoczyna uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym. Kolejnym elementem uroczystości będzie akademia w wykonaniu uczniów pobliskiej szkoły. Imprezę zakończy bieg niepodległościowy zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego.

 GRUDZIEŃ

Koncert Charytatywny „Dzieci – Dzieciom” /cyklicznie/ - Koncert, który jest przeglądem dokonań twórczych placówek oświatowych i kulturalnych. W trakcie trwania koncertu zbierane są datki dla dzieci z najbardziej potrzebujących rodzin naszej gminy. Dodatkowo można zakupić stroiki i kartki świąteczne wykonane przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ostrowie Lubelskim bądź zasmakować domowych wypieków przygotowanych przez młodzież ze Szkolnego Koła Caritas.

 Akcja „Polacy – Rodakom” /cyklicznie/ bezinteresowna pomoc dla Polonii zamieszkałej za wschodnią granicą. Zbiórka  żywności, wspólne pakowanie świątecznych paczek.