Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim

Strona główna

Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

Nowe instrumenty dla orkiestry.

Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim otrzymało dofinansowanie z Programu Infrastruktura domów kultury, którego budżet pochodzi z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

W ramach dofinansowania instytucja wzbogaci się o nowe instrumenty muzyczne dla osób, które wyrażą chęć nauki gry na instrumentach dętych. Mając na uwadze “trwanie” orkiestry widzimy wyraźną potrzebę kształcenia nowych kadr, które z czasem przejmą tradycję muzykowania od starszych członków orkiestry. A przypomnijmy iż nasza strażacka orkiestra dęta powstała w Ostrowie w 1927 roku. Było to dwa lata po założeniu przez Józefa Prokopowicza mieszkańca Ostrowa, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie Siedleckim. Z jego inicjatywy i ówczesnego burmistrza Szczepana Kulika, zakupiono instrumenty, zwerbowano członków orkiestry i wspierano jej działania. Przez orkiestrę “przewinęło” się wiele pokoleń mieszkańców Ostrowa, warto również dodać że w powiecie lubartowskim istnieją tylko dwie takie orkiestry: w Lubartowie i w Ostrowie. Obecnie kapelmistrzem i nauczycielem gry jest Wojciech Durak absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk i aranżer Orkiestry Wojskowej i Teatru Muzycznego w Lublinie.Zachęcamy nie tylko młodzież ale również osoby dorosłe, które chciałyby rozpocząć przygodę z muzyką do dołączenia do naszej orkiestry. U nas istnieje możliwość nieodpłatnej nauki i użyczenia instrumentów. 

Nie da się ukryć, że muzyka łagodzi obyczaje, łączy pokolenia, uczy szacunku i życia w symbiozie. Patrząc z perspektywy czasu nasuwa się pytanie ile to już osób znalazło realizację swoich zainteresowań i marzeń, rozwinęło swoje umiejętności i doznało miłej przygody z muzyką. Dla niektórych osób to jedyna forma relaksu i wypoczynku, oderwania się od codziennej rzeczywistości. Jak długo trwać będą te piękne lokalne tradycje, ile uroczystości już było a ile zostanie jeszcze uświetnionych oprawą muzyczną orkiestry strażackiej z Ostrowa, jaki wkład pozostawi w krzewieniu kultury i dziejach Ostrowa, a ile razy Ostrów kojarzony będzie z orkiestrą dętą?

Dziękujemy burmistrzowi Józefowi Gruszczykowi i Radzie Miejskiej za życzliwość i wsparcie naszej pasji wspólnego muzykowania

 

 

Nagrody Burmistrza 2022

Uczniowie naszych szkół otrzymali nagrody od Burmistrza Ostrowa Lubelskiego za wyniki w nauce, wzorowe zachowanie, wybitne osiągnięcia sportowe, działania w wolontariacie oraz aktywne uczestnictwo i zaangażowanie w działalność na rzecz lokalnej społeczności!
GRATULACJE dla wszystkich nagrodzonych uczniów i ich rodziców!

 

Piknik Rodzinny 2022

Dmuchańce, konkursy, mnóstwo animacji i zabaw dla dzieci, występy artystyczne, nauka pierwszej pomocy, znakowanie rowerów, pokazy MDP, wspinaczka linowa... To tylko część atrakcji, które towarzyszyły nam podczas Pikniku Rodzinnego w Parku Miejskim w Ostrowie Lubelskim!

Podkategorie