Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim

Strona główna

Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

Kontakt

Kontakt

 

Centrum Kultury

ul. Partyzantów 14

21-110 Ostrów Lubelski

 

tel./fax (81) 85 20 037

e-mail: ckultury@wp.pl

O nas

Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim  oferuje mieszkańcom gminy bogatą ofertę kulturalną.  Działa wiele grup związanych z różnymi dziedzinami kultury, organizowane są liczne imprezy cykliczne, przeglądy recytatorskie,  muzyczne itp. Z myślą o młodszych mieszkańcach naszej Gminy powstało zespół tańca ludowego . Natomiast trochę starsi mogą rozwijać swoje talenty w formacji tańca towarzyskiego. Zamierzeniem zespołów jest rozwijanie i propagowanie sztuki tanecznej, ale najważniejszym celem jest przekazanie uczestnikom zajęć miłości do tańca i uczynienie z niego pasji.  Prowadzimy  też zajęcia w dwóch grupach teatralnych ,zespół teatralny Przecinek i zespół Pętelka  rozwijają umiejętności aktorskie dzieci i młodzieży  naszej gminy.  Indywidualna praca nad tekstem i wspólne próby nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale dają szansę odkrycia innych osobowości poprzez wcielanie  się w grane postacie. Na ternie gminy prężnie działają trzy zespoły śpiewacze, które nie tylko kultywują tradycje ludowe regionu, ale także przyczyniają się do tego, że na Lubelszczyźnie  folklor nadal jest żywy.    Warto dodać, że przy Centrum działa orkiestra dęta, a na jej potrzeby prowadzone są zajęcia muzyczne. Podczas wspólnego muzykowania,  pod okiem instruktorów nauki gry na instrumentach dętych i perkusyjnych, szkolą się przyszli muzycy. Zajęcia dotyczą zarówno praktycznej nauki  gry, jak i teorii. Prowadzimy również zajęcia w świetlicy socjoterapeutycznej gdzie dzieci mogą twórczo spędzać czas wolny, odrabiać lekcje, brać udział w nieodpłatnych zajęciach plastycznych, fotograficznych, strzeleckich itp. Prężnie działa też Pracownia Orange, która stała  się centrum życia mieszkańców – otwartą przestrzenią, w której ludzie o różnych pasjach, zainteresowaniach i poglądach mogą wspólnie działać na rzecz swojej społeczności.  Celem  Pracowni jest zapewnienie lokalnej społeczności  lepszego dostępu do technologii i informacji, a także zainspirowanie mieszkańców do samodzielnych działań, by zmieniać rzeczywistość wokół siebie na lepsze. Pracownia  jest  otwarta dla wszystkich, nie tylko jako punkt dostępu do informacji, ale też przestrzeń spotkań i integracji, w której rodzą się nowe pomysły na wspólne projekty. Aktywności te koordynują liderzy pracowni i wolontariusze.

 

Podkategorie

 • Teatr "PRZECINEK"

  „PRZECINEK”

  Po co dzieciom teatr? Bawiąc się w teatr dzieci uczą się wyrażania emocji i ich nazywania, rozwija się ich wyobraźnia, poznają swoje mocne strony i rozwijają talenty, uczą się współżycia w grupie. Po co dzieciom jeszcze teatr? Ano po to, aby uczyły się poruszania na scenie, dykcji, umiejętności wcielania się w różne postacie, aby wyzwolić w nich inwencje twórcze, ale przede wszystkim aby uwierzyły we własne siły i możliwości.

   

           Zespół teatralny powstał w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim w 1998 roku. Założycielką i instruktorem prowadzącym aż do chwili obecnej jest Urszula Gruszczyk. „Teatr jest procesem twórczym. Bardzo aktywnym, kryjącym pułapki i niespodzianki, radości, sukcesy i porażki. Teatr to wspólna praca. Nad analizą tekstu literackiego, słowem, gestem, ruchem. Nad kontaktem z partnerem, nad umiejętnością pracy z zespołem”.   Pierwszym, krótkim i jakże nieporadnym, przedstawieniem był „Wiatrak”, pokazany z okazji Dnia Matki. Wielkie emocje i przeżycia towarzyszyły temu historycznemu wydarzeniu. Zespół istniał, ale nie miał nazwy. Jesienią tegoż roku powstało krótkie działanie teatralne na podstawie wiersza Jana Brzechwy ”Pchła Szachrajka” pokazane na I Spotkaniach Teatralnych w Ostrowie Lubelskim. Do grupy doszły nowe osoby, które stały się fundamentem teatru. Wtedy też powstała nazwa zespołu „Przecinek”, która istnieje do chwili obecnej. Skąd wzięła się ta nazwa?
  Z bardzo kreatywnej metody zwanej „burzą mózgów”. Dzieci proponowały różne proste skojarzenia, a to słowo podobało się wszystkim - oznaczało coś, co jest małe, ważne i rozdziela zdanie, czyli…Przecinek. I tak zostało, a nazwa z czasem bardzo przylgnęła do zespołu.

           Następnym przedstawieniem było „ Nie ma tego złego” i „Baba z wozu”. Był to rok 1999. Zespół występował na Powiatowych Eliminacjach Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dzieci i Młodzieży, na „ Jesiennych Spotkaniach Teatralnych” w Trawnikach, na Przeglądzie Teatrów w GOK
  w Piotrowicach.

  Dzieci doskonale bawiły się w teatr, a to zaczęło rozwijać ich wyobraźnię i twórcze myślenie. Ja, jako instruktor, bawiłam się z nimi   i   uczyłam zarazem. Przygotowanie teatralne zdobywałam, uczestnicząc  w przeglądach zespołów teatralnych i przyglądając się wraz z wychowankami spektaklom innych grup teatralnych oraz wnikliwie słuchając uwag komisji dotyczących moich spektakli teatralnych. Później próbowałam zastosować te rady w praktyce. Problem polegał na tym, że trzeba było mieć w sobie dużo samozaparcia i wewnętrznej dyscypliny, aby nie zrazić się niektórymi opiniami fachowców: aktorów, reżyserów czy animatorów kultury. Jednak warto było być uważnym i stosować się do tych zaleceń, bo
  z czasem mój zespół teatralny zaczął osiągać coraz wyższe wyróżnienia i miejsca na różnych szczeblach przeglądów teatralnych.

           Znaczące sukcesy zaczęły się w roku 2000, wtedy to spektakl
  „ Wyprawa, czyli przyprawa według Kubusia Puchatka” otrzymał I nagrodę oraz nagrodę publiczności na Międzywojewódzkim Podkarpackim Festiwalu Teatrów. Było to tak duże zaskoczenie i przeżycie emocjonalne, że dzieci płakały ze szczęścia w momencie odczytywania werdyktu. Po raz pierwszy muzykę specjalnie do tego spektaklu napisał Andrzej Pochodyła, który współpracował także przy kolejnych spektaklach.

           W roku 2001 zabawa teatralna „ Piraci, czyli sposób na nudę”
  na podstawie książki Marii Wójcik, pokazała duży temperament sceniczny
  oraz zaangażowanie małych aktorów i uzyskała I miejsce we wszystkich przeglądach teatralnych, w których brała udział. Zespół uwierzył  we własne siły i możliwości na tyle skutecznie, że pojechał  na Międzynarodowy Festiwal Teatrów „Wigraszek” do Suwałk. To był dla wszystkich trudny, długi, daleki i niezapomniany wyjazd. Problemy zdrowotne, zmęczenie i w konsekwencji duże osłabienie trapiły większość osób. Tylko ogromnej determinacji i sile woli można zawdzięczać, iż dzieci dały radę wystąpić na scenie. Wtedy zespół otrzymał wyróżnienie, ale był to iście bohaterski wyczyn, który wszyscy długo wspominali z wypiekami na twarzy. Poza tym wyjazd do Suwałk to także wspaniała przyroda, spotkania z małymi aktorami z innych krajów, nowe doświadczenia i noclegi w hotelu  „Czarna Hańcza”.

           Dobra passa zespołu trwała. W następnym roku spektakl „ Rzecz
  o kichaniu” własnego autorstwa otrzymał I miejsce na „Scenie Młodych” 2002” w Centrum Kultury w Lublinie, a za całokształt osiągnięć artystycznych „Złoty Talent” – nagrodę Starosty Lubartowskiego.

  Niesamowitym przeżyciem był występ „Przecinka” w Centrum Zdrowia Dziecka w Zalesiu. Mali aktorzy mogli podarować odrobinę radości chorym dzieciom. Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Ewy Szelburg – Zarembiny w Instytucie Centrum Zdrowia Dziecka – Magdalena Chęcińska tak pisała w swoim piśmie: „Dobra zabawa, śmiech, optymizm stanowiły skuteczne lekarstwo na smuteczki związane z pobytem w szpitalu. Gratulujemy tak utalentowanej młodzieży, wrażliwej na potrzeby chorych rówieśników”. Nigdy wcześniej zespół nie otrzymał tylu braw i ciepłych słów, co właśnie tam.

       „Historia pewnej gwiazdy ”, to właściwie spektakl muzyczny, a to dzięki profesjonalnej muzyce skomponowanej przez niezwykle utalentowanego Michała Iwanka i piosenkom w wykonaniu Pauliny Majewskiej. Wtedy był to debiut sceniczny tej bardzo utalentowanej dziewczyny. Przedstawienie jako jedyne z województwa zostało nominowane na Ogólnopolskie Forum Teatrów w Poznaniu. Niestety, z przyczyn finansowych zespół nie mógł reprezentować Ziemi Lubelskiej.

  W 2004 roku istniały już dwie grupy teatralne. Grupa starsza skupiała młodych ludzi, których „Przecinek” wychował i wyedukował teatralnie. Efektem spotkań były etiudy teatralne „Prawie Bajki”, utrzymane   w żartobliwym tonie, zdobyły II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Szkolnych „Maska” w Chełmie. Mały „Przecinek” wystąpił   w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Za pomysł i realizację spektaklu – „Czy to jest teatr?” – otrzymał pierwsza nagrodę.

  „ O skradzionym czasie” to spektakl dotykający ważnych problemów współczesnego świata, z którym zespół pojechał na Międzynarodowy Festiwal Teatrów „Wigraszek 2005” do Suwałk. Miejscowa gazeta tak oceniała wówczas nasz występ: „Ażeby zatopić się w refleksjach o minionym, trzeba chwili zadumy, wyciszenia, słowem – CZASU. I o tym właśnie, o konieczności zatrzymania się nad urodą świata, przyjaźnią, dobrem, miłością, przekonywał nas w czwartkowe przedpołudnie teatr „Przecinek”. Podobała się nam szczególnie scena z marionetkami, a także plastyczność teatralnych obrazów. Zespołowi mamy do zawdzięczenia coś jeszcze – to Oni pokazali wszystkim, jak spontanicznie się bawić, Oni w dużej mierze tworzyli klimat wieczornego koncertu folkowego…”

          Z dwóch przedstawień zrealizowanych w 2006 roku „Rzecz o kichaniu II” dostała jedynie wyróżnienie. Następny rok był dosyć trudny dla zespołu. Mimo problemów powstają „Skrzydła służą do latania”, spektakl mówiący o dorastaniu. Duże rotacje w zespole – kilka osób odeszło, ale pojawiły się też inne, pełne świeżości i zaangażowania.

  Dzieci dalej bawią się w teatr, a ciekawym efektem tych działań są etiudy teatralne „Ania i Księżyc” na podstawie poezji dziecięcej - bardzo ciepło przyjęte na Międzywojewódzkim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych
  i Młodzieżowych w Strzyżowie, gdzie otrzymały Grand Prix. Rok później ten sam spektakl otrzymał główną nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie.

         Rok 2010 jest rokiem niezwykle pracowitym. Istnieją dwie grupy teatralne „Przecinek”. Obie zrealizowały przedstawienia na dobrym poziomie. ”Sekretne Kapelusze” to poetycki i bardzo plastyczny spektakl starszej grupy, z którym wystąpiła na trzech przeglądach w kategorii teatry młodzieżowe i na wszystkich otrzymała wyróżnienie. Kuchenne historyjki w żartobliwej formie przedstawił „Przecineczek” w spektaklu   ”A łyżka na to....” Dzieci bawiły się świetnie na scenie, co zostało docenione przez małą i dorosłą publiczność. Otrzymały mnóstwo braw i I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych w Lublinie, a z Festiwalu w Strzyżowie przywiozły ogromny puchar Grand Prix.

         W roku 2011 „Przecinek” zrealizował przedstawienie mówiące
  o trudnych dziecięcych emocjach i problemach „O Strrr...asznie ważnych rzeczach”. Było smutne, ale prawdziwe. Ludzie dorośli zapominają jak to jest mieć 10 lat, jaki skomplikowany i pełen lęku wydaje się świat.

         „Rynnojad”, spektakl zrealizowany na podstawie wiersza Agnieszki Frąnczak, był dokonaniem roku 2012. Ta swoista zabawa słowem, rytmem, plastyką i konwencją teatralną przyniosła zespołowi Nagrodę Główną  na Festiwalu Najciekawszych Widowisk Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dzieci i Młodzieży w Lublinie. Z tym przedstawieniem zespół wystąpił na  I Festiwalu Kultury Dziecięcej „Strzyżowskie Michałki” w Strzyżowie. Jury oceniające, którego przewodniczącym był znakomity aktor Jan Nowicki, przyznało teatrowi „ Przecinek” II nagrodę i Specjalną Indywidualną Nagrodę Aktorską dla Katarzyny Łęckiej.

   

  W ciągu tych wszystkich lat teatr rósł i dojrzewał, tak jak rosły dzieci. Wielu z tych młodych ludzi to już licealiści, studenci. Jednak zawsze są otwarci na teatr, bo to, co tworzyli i przeżywali razem, zostanie w nich już na zawsze.  I to jest najważniejsze.