Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim

Strona główna

Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

Krystyna Hoduń Odznaczona Medalem Gloria Artis!

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński uhonorował Krystynę Hoduń Medalem Gloria Artis za Niezrównany Wkład w Polską Kulturę i Tradycje Ludowe! Aktu dekoracji dokonał Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek w trakcie Dożynek Powiatowo-Gminno-Parafialnych w Ostrowie Lubelskim. To zasłużone wyróżnienie doskonale podkreśla nieoceniony wkład Pani Krystyny w polską kulturę i tradycje ludowe. Dziękujemy również panu Czesławowi Wardzie, prezesowi Stowarzyszenia "Nasz Piast", za zgłoszenie Pani Krystyny do tak zaszczytnego wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy Pani Krystynie z całego serca!  Pani pasja i oddanie w dziedzinie kultury są bezcenne! 

Piknik naukowy 2023

Z dużą satysfakcją chcielibyśmy wyrazić naszą głęboką wdzięczność za waszą obecność i zaangażowanie podczas Pikniku Naukowego, który odbył się na terenie naszej gminy. To wydarzenie było pełne fascynujących doświadczeń naukowych i satysfakcji. W trakcie tego wyjątkowego dnia mieliśmy okazję odkrywać tajemnice sztuki przetrwania, przeprowadzać interesujące eksperymenty (bez jakichkolwiek zagrożeń!) oraz podziwiać roboty, które w swoim działaniu przypominały bardziej istoty ludzkie niż niejedna nasza rozmowa przy śniadaniu.
   Chcielibyśmy serdecznie podziękować Ministerstwu Edukacji i Nauki, Akademii Zamojskiej oraz zespołowi Laboratoriów Przyszłości, Centrum Nauki Kopernik i Głównemu Urzędowi Miar za ich nieocenione wsparcie, wiedzę i zaangażowanie w organizację tego wydarzenia. Piknik Naukowy nie był tylko okazją do pogłębiania wiedzy naukowej, ale także doskonałą okazją do zabawy zarówno dla naszych najmłodszych mieszkańców, jak i tych, którzy czują się młodzi duchem. Kto mógłby odmówić uczestnictwa w fascynujących eksperymentach, grach i rozrywkach? Naszym głównym celem było zaszczepienie miłości do nauki we wszystkich jej dziedzinach, począwszy od chemii, aż po historię sztuki. Dzięki waszej licznej obecności, to zadanie udało się zrealizować w sposób znakomity. Jeszcze raz pragniemy serdecznie podziękować za waszą obecność! Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję spotkać się w przyszłości podczas kolejnych fascynujących przygód naukowych.

Dożynki Powiatu Lubartowskiego w Ostrowie Lubelskim 2023

Uroczysta Msza Święta, barwny korowód, prezentacja wieńców dożynkowych, ceremoniał przekazania i dzielenia chleba, występy artystyczne oraz zabawa taneczna pod gwiazdami- tak w skrócie wyglądało tegoroczne święto plonów w naszej gminie. Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne odbyły się 8 września w Ostrowie Lubelskim.

   W ubiegły piątek (8 września) rolnicy z powiatu lubartowskiego obchodzili doroczne Święto Plonów – Dożynki. Nawiązując do tradycji i obyczajów związanych z zakończeniem żniw jak co roku uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim, odprawiona w intencji rolników i ich rodzin, poprzedzona występami Zespołu Śpiewaczego „Ostrowianki-Polesianki” oraz Zespołu Wokalnego „Kaznowianki”. W trakcie nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe wykonane przez mieszkańców poszczególnych gmin powiatu lubartowskiego oraz ziarno pod nowy zasiew.
Następnie barwnym korowodem dożynkowym, przy śpiewie Zespołów Śpiewaczych, Wokalnych oraz delegacji gminnych ruszyliśmy do centrum Ostrowa. Orszak złożony ze starostów uroczystości Lucyny i Rafała Kłodów z gminy Serniki, gospodarzy dożynek Tomasza Marzędy oraz Józefa Gruszczyka, delegacji gminnych z wieńcami, zaproszonych gości, pocztów sztandarowych, Orkiestry Dętej OSP oraz społeczności lokalnej, zatrzymał się pod Krzyżem Milenijnym. Tam została odegrana pieśń „Rota”, zaś Starostowie Dożynek złożyli symboliczną wiązankę, po czym wszyscy przeszliśmy do Parku Miejskiego gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

    Kolejnym punktem była prezentacja wieńców dożynkowych, przygotowanych przez wszystkie gminy. Starosta Lubartowski Tomasz Marzęda oraz Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk, przywitali przybyłych, znamienitych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością m.in.: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Poseł na Sejm Jacek Czerniak, Poseł na Sejm Krzysztof Głuchowski, Poseł na Sejm Jan Kanthak, Senator RP Stanisław Gogacz oraz wielu innych. Wpłynęły także listy okolicznościowe od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, od Marszałka Sejmu RP Elżbiety Witek, od Posła Sylwestra Tułajewa, od Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego, od Starosty Lubelskiego, Opolskiego, Tomaszowskiego, Puławskiego oraz Zamojskiego a także z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Następnie starostowie dożynek przekazali na ręce gospodarzy chleb dożynkowy, który został podzielony i rozdany wszystkim uczestnikom święta plonów. Nie zabrakło wyróżnień dla rolników z terenu powiatu lubartowskiego, otrzymali Państwo Natalia i Jacek Antoniak z gminy Abramów, Państwo Małgorzata i Leszek Gałązka z gminy Jeziorzany, Państwo Monika i Jan Nankiewicz z gminy Kamioka, Państwo Monika i Przemysław Filipowie z gminy Kock, Państwo Wioletta i Krzysztof Mitruk z gminy Lubartów, Państwo Zofia i Grzegorz Chruściccy z gminy Michów, Państwo Iwona i Tomasz Sidor z gminy Niedźwiada, Pan Janusz Cholewa z gminy Ostrówek, Państwo Bożena i Sławmir Fiutka z gminy Serniki, Pan Michał Mareczko z gminy Uścimów oraz Państwo Wioleta i Konrad Smykowie z gminy Ostrów Lubelski. Nagrodzeni zostali także rolnicy z gminy Ostrów Lubelski Pan Mieczysław Lipniacki z Kolechowic, Państwo Wioleta i Konrad Smykowie z Rozkopaczewa, Państwo Agnieszka i Michał Maleszykowie z Ostrowa Lubelskiego, Pan Mateusz Budzyński z Kaznowa Kolonii, Państwo Edyta i Dariusz Florkowie z Wólki Starej Kijańśkiej, Państwo Aneta i Bogdan Sochalowie z Jam, Państwo Barbara i Witold Bzomowie z Rudki Kijańskiej, Państwo Ewa i Mariusz Brzozowscy z Kolechowic, Państwo Oksana i Paweł Broniszowie z Kolechowic oraz Pani Bożena Czubacka z Rozkopaczewa. Krystyna Hoduń, śpiewaczka z Rozkopaczewa, została uhonorowana Medalem Gloria Artis przyznanym przez ministra kultury. Starosta Lubartowski wręczył również nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury, które otrzymał Pan Lechosław Myka – twórca ludowy oraz Zespół NEWS, którego liderem jest Pan Marek Lemieszek. Nie zabrakło również stoisk degustacyjnych z regionalnymi potrawami, które przygotowała Gmina Abramów, Firlej, Kamionka, Ostrówek, Miasto Lubartów, Gmina Lubartów, Michów, Niedźwiada, Serniki, Uścimów, KGW Ostrów Lubelski, KGW Kolechowice Folwark, KGW Kolechowice Kolonia, KGW Kaznów, KGW Jamy, KGW Rozkopaczew II, Samorządowcy Gminy Ostrów Lubelski.
    Na zakończenie części oficjalnej, został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Wieńców Dożynkowych. Wieńce oceniane były w dwóch kategoriach – tradycyjne i współczesne. Nagrodę I w kategorii wieńca tradycyjnego otrzymał wieniec z Ostrowa Lubelskiego, miejsce drugie przyznano wieńcowi z gminy Abramów zaś trzecią nagrodę otrzymała gmina Uścimów. W kategorii wieńca nowoczesnego na podium otrzymując miejsce pierwsze stanęła gmina Firlej, miejsce drugie przyznano gminie Ostrówek zaś miejsce trzecie zdobyła gmina Kamionka. Dodatkową atrakcją był Turniej Dyscyplin Wszelakich o puchar Starosty Lubartowskiego, w którym udział wzięli przedstawiciele sześciu gmin. Główna nagroda powędrowała do zwycięskiej drużyny z Gminy Uścimów, miejsce drugie zajęła drużyna z Gminy Abramów, trzecie miejsce zdobyli gospodarze uroczystości, zaś miejsce czawarte wywalczyła Gmina Michów. Nie obyło się bez występów Zespołów Śpiewaczysz z gmin powiatu lubartowskiego oraz Kapeli Jak Dawniej. Koncerty zespołów PROGRES, NOWY VOX, CLASSIC oraz NEWS rozgrzały publiczność do czerwoności. Ogromną niespodzianką był występ znanego rapera „Maty” – a gościnnie zawodnika miejscowej drużyny piłkarskiej „Tajfun”. Dyskotekę pod gwiazdami poprowadziły Dj Twins Chojnackie.
    Dziękujemy wszystkim za pomoc przy organizacji tegorocznych uroczystości. Dziękujemy również wszystkim sponsorom, bez hojności których nasza uroczystość nie mogłaby się odbyć. Widzimy się już w przyszłym roku!:)

X MOTOZŁAZ - 2023

X MOTOZŁAZ: III Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych w Kategorii Motocykle - Emocje, Historia i Pasja na Drogach Naszej Miasteczka.
W miniony sobotę 26 sierpnia gościł w naszym miasteczku - X MOTOZŁAZ będący III rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych w kategorii motocykle organizowany przez Federację Zmotoryzowanych.
To była wspaniała impreza! Dostarczyła uczestnikom i widzom wiele emocji i fascynujących widoków. Historia motocykli sięgająca lat przedwojennych jest niezwykle ciekawa i pełna unikalnych pojazdów, które stanowią prawdziwe skarby dla miłośników motoryzacji.
Rajd nie tylko pozwolił uczestnikom cieszyć się jazdą pomiędzy różnymi miejscowościami, ale również sprawdził ich umiejętności i wiedzę w różnych konkurencjach. Jazda na czas to zawsze emocjonująca rywalizacja, która wymaga precyzji i zręczności od motocyklistów.
Dla osób zainteresowanych motoryzacją i historią pojazdów zabytkowych, takie imprezy są nie tylko okazją do podziwiania pięknych maszyn, ale także do wymiany doświadczeń, nauki oraz pogłębiania pasji. Przyglądanie się motocyklom, które przetrwały przez dziesięciolecia i wciąż są w doskonałym stanie, to prawdziwa podróż w czasie i inspiracja dla miłośników motoryzacji.

 

Uroczyste wręczenie nagród Burmistrza Ostrowa Lubelskiego dla wybitnych uczniów

Mamy zaszczyt poinformować, że w dniu 28 czerwca 2023 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród Burmistrza Ostrowa Lubelskiego dla wybitnych uczniów naszej gminy. Ta wyjątkowa ceremonia była okazją do uhonorowania naszych utalentowanych młodych ludzi za ich znaczące osiągnięcia w różnych dziedzinach.
Nagrody zostały przyznane jako wyraz uznania za wysokie wyniki w nauce, wzorowe zachowanie, działania w wolontariacie, wybitne osiągnięcia sportowe oraz aktywne uczestnictwo i zaangażowanie w działalność na rzecz lokalnej społeczności.
Chcielibyśmy także serdecznie pogratulować Zespołowi Śpiewaczemu "Młode Rozkopaczewianki" z Rozkopaczewa pod kierownictwem pani Krystyny Hoduń. Zespół ten został wyróżniony za swoją twórczą pracę na rzecz rozwoju kultury naszego regionu oraz za godne reprezentowanie naszej gminy na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym! Wasze wysiłki, poświęcenie i determinacja są inspiracją dla nas wszystkich.
Życzymy Wam dalszych sukcesów na Waszej drodze rozwoju i spełnienia marzeń. Dziękujemy również nauczycielom, rodzicom i całej społeczności za wsparcie, które przyczyniło się do tych wspaniałych osiągnięć.
 

 

Podkategorie