Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim

Strona główna

Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

OSTROWIANKI POLESIANKI

Ostrowianki Polesianki

 

Nadeszły kolejne Święta Bożego Narodzenia. zapanowała wielka radość, szczególna atmosfera, pełna miłości, życzliwości i dobroci. Składamy sobie wszyscy życzenia, dzielimy się opłatkiem, śpiewamy kolędy. Przeżywamy ten czas w jedności z Bogiem i bliskimi. W dniu 14.01.2014 r. odbyło się spotkanie opłatkowe, w formie obiadu – Zespołu Ostrowianki Polesianki, Członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrowie Lubelskim z zaproszonymi gośćmi: burmistrzem Ostrowa Lub. Ryszardem Smerdlem, jego z-cą Andrzejem Bunią, sekretarzem Sylwią Szczepańską, przewodniczącym Rady Tadeuszem Fituchem, prezesem G.S. Henrykiem Goławskim. Byli też zaproszeni: dyr. Centrum Kultury Iwona Drozd, dyr. Krzysztof Wąsala, przed. Urzędu Gminy Henryk Klementewicz, dyr. Banku Spółdzielczego w Ostrowie Lubelskim Elżbieta Rutkowska, prezes Banku Spółdzielczego w Lubartowie Władysław Mikucewicz oraz pracownicy biura G.S. Spotkanie odbyło się w świetlicy G.S.

 

 

Spotkanie z kolędą

w DPS 21 styczeń 2014 r. godz. 10.00

Na zaproszenie pana dyrektora DPS Tadeusza Fitucha Zespół Ostrowianki Polesianki przybył by pokolędować pensjonariuszom.

Przyszliśmy do Was by swym śpiewem przyczynić się do podtrzymania i rozwijania nieco zanikającą już tradycję jaką jest piękny staropolski obrzęd kolędowania w porze Bożego Narodzenia.

Miło jest kiedy ten świąteczny czas

uczy tak wiele każdego z nas,

dzisiaj w prezencie mamy śpiew

niech kolęda niesie radosną wieść.

Zespół zaśpiewał kilka kolęd, a były to: Ach witajże, Cicha noc, Gdy się Chrystus rodzi. Kolędy zaśpiewane wspólnie z pensjonariuszami to: Bóg się rodzi, Wśród nocnej ciszy.

 

 

Dawnymi czasy, na koniec karnawału, w ostatni wtorek zjawiał się „Zapust”. Ubrany był w kożuch odwrócony wełną na wierzch, na głowie miał czapkę przystrojoną wstążeczkami i gałązkami choinki, w ręku miał drewniany toporek z dzwonkami. Robił obchód po wsi i zjawiał się w karczmie, z biciem dzwonu o 12.00 wyrzucał wszystkich z karczmy. W Lubelskim „Zapust” był niezwykle wystrojonym zwanym „Bahusem”, którego towarzysze opasani powrósłami z maskami na twarzy wozili na beczce.

Tak było we czwartek 4 marca 2014 roku – ostatni dzień karnawału, dzień zapustów w Kocku.

Dom Kultury w Kocku zaprosił zespoły ludowe z powiatu lubartowskiego, na „Kusaki – 2014”. Każdy zespół mógł przedstawić dwa utwory o charakterze zabawowym do 10 minut. Ostrowianki Polesianki zaśpiewały „Małgorzatkę” i „Kurdesz”. Za udział w zabawie kasakowej wszystkie zespoły otrzymały okolicznościową statuetkę oraz książkę „Kock w fotografii”. Dla Ostrowianek Polesianek, nie był to koniec zabawy, na dalszą zabawę kusakową zaprosiły „Rozkopaczewianki” do Rozkopaczewa.

 

 

Jeziorzany 23 marca 2014 r.

XI Koncert Pieśni Wielkopostnych

Program:

10.00 – rozpoczęcie koncertu

13.00 – pożegnanie zimy „topienie marzanny”

13.30 – wycieczka krajoznawczo – historyczna połączona z Mszą Świętą

17.00 – degustacja potraw regionalnych, postnych – przygotowanych przez członkinie zespołów

W dniu tym obchodziły 15-lecie istnienia zespoły z Krępy i Przytoczna – co uczczono tortem i zdmuchnięciem 15 świeczek przez kierowniczki zespołów.

W czasie Koncertu Ostrowianki Polesianki śpiewały pieśni: Weś krzyż, Przed krzyżem Pana, Już cię żegnam najmilszy. Po zakończeniu koncertu Zespoły otrzymały kosze delikatesowe i album – Potrawy Wielkopostne.

Wyniosłyśmy Marzaneczkę ze wsi

Przyniosłyśmy zielony gaj do wsi.

Przy topieniu marzanny zespoły śpiewały piosenkę „Przyleciały żurawie”.

Wycieczka poświęcona rocznicy walk Tadeusza Kościuszki pod Maciejowicami – 220 rocznica. Najwyższy Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu 1794 wydał uniwersały regulujące sprawę chłopską, po klęsce maciejowickiej w niewoli rosyjskiej zmarł na emigracji.

 

Zofia Remiszewska

 

 

Fotorelacja

DZIECI - DZIECIOM

Koncert charytatywny DZIECI-DZIECIOM odbył się 8 grudnia 2013 roku w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim.

Podkategorie