Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim

Strona główna

Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

Gminne Obchody Święta Odzyskania Niepodległości

Gminne Obchody Święta Odzyskania Niepodległości

Gminne Obchody Święta Odzyskania Niepodległości - 2013

 Jak społeczność Ostrowa Lubelskiego uczciła  11 listopada - Święto Odzyskania Niepodlegści Polski

 Po Mszy Św. w intencji ojczyzny, orkiestra strażacka, poczty sztandarowe, władze miasta i  mieszkańcy w  uroczystym przemarszu dotarły pod Krzyż Milenijny. Tu nastąpiło złożenie wiązanek przez delegacje reprezentujące władze miasta i organizacje społeczne. Hołd oddano także pod Pomnikiem upamiętniającym Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski, gdzie głos zabrał burmistrz, Ryszard Smerdel.

Wręczenie stypendiów Fundacji na Rzecz Spacyfikowanej przez Hitlerowców wsi Jamy, dla  7 najlepszych tegorocznych maturzystów , miało miejsce w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim.

Tam też  była część artystyczna, związana z 95  Rocznicą Odzyskania Niepodległości Polski. Składała się na nią – akademia przygotowana przez młodzież i nauczycieli z Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim, koncert orkiestry dętej OSP.  Bieg Niepodległościowy, w którym uczestniczyła  młodzież szkół podstawowych , gimnazjum i Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim, zakończył obchody rocznicowych uroczystości.

W Biegu Niepodległości nagrody  zdobyli:

 

Kategoria – klasy I - II

Dziewczęta

I miejsce – Angelika Haraszczuk

II miejsce – Julia Wołowicz

III miejsce – Martyna Szymula

Chłopcy

I miejsce – Mateusz Budzowski

II miejsce – Marek Lipski

III miejsce – Bartłomiej Markiewicz

 

Kategoria – klasy III - IV

Dziewczęta

I miejsce – Oliwia Pydyś

II miejsce – Amelia Wąsala

III miejsce – Julka Szczepańska

Chłopcy

I miejsce – Kacper Walkiewicz

II miejsce – Marcin Markiewicz

III miejsce – Bartosz Zalewski

 

Kategoria – klasy V – VI

Dziewczęta

I miejsce – Dagmara Golda

II miejsce – Natalia Jacak

III miejsce – Wiktoria Kaznowska

Chłopcy

I miejsce - Paweł Chmielewski

II miejsce – Jakub Lipski

III miejsce – Karol Kwapiński

 

Kategoria – Gimnazjum

Dziewczęta

I miejsce – Martyna Bernacka

Chłopcy

I miejsce – Damian Maleszyk

II miejsce – Michał Szczygielski

III miejsce – Mateusz Kołkiewicz

 

Kategoria – Szkoła Ponadgimnazjalna

Chłopcy

I miejsce – Jakub Kubera

II miejsce – Maciej Czarnecki

III miejsce – Adrian Wołowicz

 

 

 

Pracownia ORANGE oczami najmłodszych

Konkurs plastyczny dla uczestników pracowni Orange, który odbył się 25 października 2013.

Wszystkie uczestniczące dzieci dostały pamiątkowe dyplomy oraz medale.

Przegląd Piosenki Filmowej

Ach co to był za dzień!

Pierwszy Przegląd Piosenki Filmowej już za nami. W przepiękne niedzielne popołudnie 27 października o godz. 15.00 na scenie naszego Centrum Kultury zaprezentowali się uczniowie szkół z terenu gminy. Przepiękne stroje, fantastycznie dobrane do repertuaru zauroczyły licznie zgromadzona publiczność. Różnorodność prezentacji to kolejny miły akcent przeglądu. Uczestnicy przeglądu zadali sobie wiele trudu aby wyszukać odpowiedni repertuar i zaprezentować go w jak najbardziej oryginalny sposób. Prezentacje sceniczne rozpoczęła Natalia Wąsala uczennica gimnazjum piosenką „Szukaj mnie wszędzie i nigdzie” z filmu „Kogel – Mogel”, towarzyszył jej zespół taneczny Smaile.

Następnie na rozszalałe fale oceanów porwał nas zespół taneczno-wokalny „Pirates” ze Szkoły Podstawowej w Rozkopaczewie z utworami   „He is a pirate” z filmu „Piraci z Karaibów”, oraz   „ Kaczka Dziwaczka” z filmu „Akademia pana Kleksa”. A już po chwili znaleźliśmy się w scenerii iście z okresu II wojny światowej, a to za sprawą uczniów ze szkoły podstawowej z Kolechowic. Zaprezentowali się oni w piosenkach pt „Siekiera motyka” i „Teraz jest wojna” z filmu „Zakazane piosenki”. I tak z wojennego „przemytniczego pociągu” udaliśmy się w podróż w czasie przenosząc się do roku 1935 a to za sprawa piosenki „Powróćmy jak za dawnych lat”. Następnie na scenę „wjechało” łóżko z nie mogącą zasnąć dziewczynką i dwoma zdesperowanymi tatusiami, którzy w rezultacie tego usypiania sami zasnęli. A w tą podróż poprowadzili nas uczniowie kl II SP w Ostrowie. Następnie piosenką  z filmu „Dirty Dancing” na szaloną „brokatową” dyskotekę porwali nas uczniowie kl. VI SP w Ostrowie Lubelskim.  Kolejną niespodzianką  był występ uczniów ze SP w Kaznowie, którzy zafundowali nam kolejną podróż w czasie tym razem w rok 1905 do miejscowości Anatewka w Imperium Rosyjskim. Na scenę ze swoim wózkiem wjechał mleczarz Tewje i w piosence „Gdybym był bogaczem” z musicalu „Skrzypek na dachu”  opowiedział o swoich marzeniach, o bogactwie i sławie jaką by mu ono przyniosło. Następny występ to prezentacja dziewcząt z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, które w „raperski” sposób przeniosły nas w teraźniejszość, wykonując piosenkę „Plus i minus” z filmu „Jesteś Bogiem”. Przegląd zakończył zespół „No Name” z Gimnazjum. który w nowym „odmłodzonym” i powiększonym o nowe instrumenty składzie zaprezentował piosenki „Uciekaj moje serce” z filmu „Jan Serce”, oraz melodię z filmu „Ojciec Chrzestny”.

Ogromne podziękowania składamy wszystkim wykonawcom a w szczególności ich opiekunom. To było naprawdę fantastyczne popołudnie, z niecierpliwością czekamy na kolejny Przegląd, wprawdzie to dopiero za rok, ale można też powiedzieć że już za rok.

CK

Gimnastyka buzi i języka

Zabawy dykcyjne, które usprawniają aparat mowy.

... i cóż że ze Szwecji szedł Sasza suchą szosą... i inne:)

 

Jesienne kwiaty z bibuły

Jesień , którą widzimy przez okno przeniosła się do naszej pracowni. W środę od godzinie 16.00 uczestnicy robili astry z krepiny w kolorach jesieni .

Turniej MINECRAFT

10 października w pracowni Orange odbył się turniej Minecraft. Frekwencja dopisała! Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem. Rywalizacja była zacięta, a oceniane budowle były naprawdę na dużym poziomie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i smycze, natomiast autor zwycięzkiej budowli dostał super wypasioną piłkę nożną:)

Czytaj wszędzie

Środa, 9 października 2013 r. Jest piękne, jesienne  popołudnie, godzina 14 30. To czas rozpoczęcia naszej akcji popularyzującej czytanie. Dzisiaj poezja dziecięca – Brzechwa, Tuwim, Jachowicz, Kern. Spacer zaczynamy od „serca miasta”. W swoim gabinecie wita nas bardzo gościnnie, uśmiechnięty Burmistrz – Ryszard Smerdel, który  zaczyna czytać żartobliwy wiersz J. Brzechwy „Przy gumnie siedzi kuma i duma….sto lat już duma bez mała, gdzie klucz od gumna podziała….”. Następny równie ciekawy wierszyk to „Dziura w moście”. Ten utwór w przezabawny sposób zaprezentowała pani Sylwia Szczepańska, sekretarz Urzędu Miejskiego. Naładowani pozytywną energią odwiedzamy miejsce, gdzie pracuje pani Wiesława Czyż, lekarz rodzinny. Czyta nam wiersz o….”Chorym kotku” Jachowicza. Wniosek! - nie można być zbyt łakomym, bo potem się choruje i trzeba odwiedzać lekarza i zażywać bardzo niedobre leki. Dowiedzieliśmy się, że  pani doktor prywatnie „pochłania” całe mnóstwo   książek. Jest najlepszą czytelniczką naszej Biblioteki Miejskiej. Przed Ośrodkiem Zdrowia jest…. wielkie kichanie. I to nie dlatego, że jesteśmy chorzy. Tylko z winy pewnej Katarzyny i pana Brzechwy, który  o tym napisał. 

 Wiersz „A psik” czytała nam sanitariuszka karetki pogotowia. A potem   odwiedziliśmy Posterunek Policji w Ostrowie Lubelskim i to z własnej nieprzymuszonej woli. Niestety nie wpuszczono nas do środka, ale  starszy aspirant Przemysław Okoń w scenerii opadających liści, zmierzył się z  trudnym dykcyjnie wierszem Tuwima „Ptasie radio”. Udało mu się zrobić porządek w wielkim zamieszaniu wśród ptaków „..Ryku choć do jutra skrzecz, ale kuku – moja rzecz…..przyfrunęła ptasia milicja i tak się skończyła leśna audycja”.

Wiersz „Foka” świetnie zinterpretowała – Iwona Drozd, dyrektor Centrum Kultury. Siedzieliśmy wśród liści, świeciło słońce  i było   po prostu cudnie!!!

Trzeba było jednak ruszyć w dalszą drogę, bo „Pan Tralaliński” Tuwima dopominał się o swój czas. Usadowiliśmy się wygodnie na ławkach, przy klombie  z różami. Teraz to dopiero Pan Tralaliński mógł wyśpiewywać swoje „ Trala trala, tralalala”, a pomagała mu w tym Ula Gruszczyk, instruktor z CK. Dzieci miały ogromną frajdę, bo następny  utwór czytany był w samochodzie strażackim. Wiersz dotyczył oczywiście akcji strażackiej, a nosił tytuł „Pali się!”.   Czytał go Piotr Wołnysz, strażak, któremu udało się   ugasić niejeden pożar.

Uwaga!, uwaga! było też czytanie na rusztowaniu. Jedną zwrotkę wiersza  zgodził się przeczytać pan, który pracował przy ocieplaniu bloku. Utwór o pewnej kawce, która ciągle miała czkawkę dokończyła czytać pani Aneta Domańska, wracająca z pracy w BS w Ostrowie Lubelskim. Jeszcze tylko  „Dwie gaduły” w wykonaniu Kasi Łęckiej i Weroniki Domańskiej i….. nasz poetycki spacer dobiegł końca. Czytanie zbliża ludzi i łączy pokolenia. Można czytać wszędzie i zawsze, tylko trzeba tego chcieć. Bo jak mówi nasza pani doktor„  kto czyta książki  ten jest mądry”. 

Marzenie urodzinowe - kartka dla Oliwii

27.10.2013 roku Oliwia kończy 6 lat. Jej największym marzeniem jest otrzymanie jak największej liczby kartek urodzinowych. Mała walczy z rakiem. Jeśli możesz to pomóż, wyślij kartkę na adres :
Oliwia Gandecka
ul. M.C. Skłodowskiej 11/26
65-001 Zielona Góra
Poproś też swoich znajomych o ten sam gest. Z góry dziękuję w imieniu Szkraba "

Do apelu dołączyła się nasza pracownia Orange. Zachęcamy także wszystkich czytelników naszej strony www.

Kartki dla Oliwii powstawały 4, 5, i 6 października 2013r. Poniżej przedstawiamy fotorelację.

WARCABO-GRANIE w pracowni Orange

W pracowni Orange trzeciego października odbyło się warcabo-granie, cieszyło się ono sporym zainteresowaniem. Najlepsi z graczy otrzymali pamiątkowe dyplomy;)

Róże w kolorach jesieni

Róże w kolorach jesieni to origami z liści.

Uczestnicy pracowni Orange tworzą kompozycje kwiatowe z liści klonu:)

Podkategorie