Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

POLACY RODAKOM - 2019

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy w sposób szczególny pamiętamy o swoich bliskich. Co roku o naszych rodakach zza wschodniej granicy pamiętają mieszkańcy Lubelszczyzny. Już po raz 20. odbyła się akcja „Polacy Rodakom”.

         Zebrane produkty posłużyły do przygotowania paczek świąteczno-noworocznych, które trafią do naszych rodaków zza wschodnią granicą. W akcji wzięli udział również mieszkańcy gminy Ostrów Lubelski, którzy przekazali w tym roku ponad 70 paczek. Zbiórka prowadzona była w szkołach, przedszkolu, jednostkach organizacyjnych gminy i sklepach Gminnej Spółdzielni SCH. Paczki jeszcze przed świętami trafią do Polaków na Ukrainie i Białorusi. Finał akcji z przekazaniem gotowych paczek odbył się 7 grudnia 2019 r. w Lubelskim Centrum Edukacji Zawodowej przy ul. Magnoliowej. Mieszkańcom Gminy Ostrów Lubelski zaangażowanym w akcję pomocy rodakom na wschodzie  w imieniu własnym i senatora RP Stanisława Gogacza składam serdeczne podziękowania.

 

Burmistrz Ostrowa Lubelskiego

Józef Gruszczyk

DZIECI DZIECIOM 2019

Przedszkolaki, uczniowie szkół gminnych, wychowankowie Centrum Kultury zaprezentowali się na scenie podczas koncertu charytatywnego „Dzieci – Dzieciom”. Impreza odbyła się 8 grudnia w Ostrowie Lubelskim.

            Tradycją dla mieszkańców naszej gminy jest coroczny koncert charytatywny, który odbywa się zawsze w okresie przedświątecznym. Ten czas jest dla nas niezwykle ważny, pełen refleksji
i podsumowań… Za każdym razem wyciągamy pomocną dłoń do drugiego człowieka. Tym razem zorganizowaliśmy zbiórkę na leczenie Oliwki Rabczuk, u której został zdiagnozowany rdzeniowy zanik mięśni (SMA), bardzo rzadka choroba o podłożu genetycznym.

            W tym roku, tak jak w latach ubiegłych, mogliśmy zobaczyć i usłyszeć grono niezwykle zdolnych artystów. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, a także podopieczni ostrowskiego Centrum Kultury uświetnili koncert swoimi występami. Biletem wstępu był datek pieniężny na leczenie i rehabilitację Oliwki Rabczuk. W tym dniu nie zabrakło również Szkolnego Koła Caritas z domowymi wypiekami oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej ze stroikami świątecznymi. Występujący artyści zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności muzycznych jak i również tanecznych.

            Dziękujemy wszystkim za okazane serce, wsparcie finansowe Oliwki. Dziękujemy także za udział, zaangażowanie oraz pomoc przy Koncercie Charytatywnym dyrektorom szkół, nauczycielom, rodzicom, opiekunom, a przede wszystkim dzieciom. Do zobaczenia za rok!

 

Małgorzata Sobczyńska

IX Koncert Pieśni Patriotycznej

„Moja Ojczyzna to historia, pamięć o poległych za nasz kraj, pamięć o tysiącach bohaterów, niezłomnych jak stal…” Koncert pieśni patriotycznej wpisał się w kalendarz imprez na stałe. W tym roku odbył się po raz dziewiąty. Inicjatorkami i organizatorkami są członkinie Zespołu Śpiewaczego „Ostrowianki – Polesianki”.

W niedzielę, 24 listopada odbył się IX Koncert Pieśni Patriotycznej, organizowany przez Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki – Polesianki” z Ostrowa Lubelskiego. Otwarcia koncertu dokonał Marian Markiewicz Prezes Towarzystwa Ziemi Ostrowa Lubelskiego wraz z Józefem Gruszczykiem Burmistrzem Ostrowa Lubelskiego. Na scenie zaprezentowali się soliści, zespoły gminne a także zaprzyjaźnione z okolicznych miejscowości: Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki - Polesianki”, Grupa Wokalna „TREMOLO”, Zespół Śpiewaczy „Brzeźniczanki”, Zespół Śpiewaczy „Senior”, Ewa Malinowska, Agnieszka Budzyńska, Piotr Filipek, Zespół Śpiewaczy „Jarzębinki”, Zespół Śpiewaczy „Górczanki”, Zespół Śpiewaczy „Rozkopaczewianki”, Zespół Śpiewaczy z Talczyna, Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki”, Zespół Śpiewaczy z Krępy oraz Zespół Śpiewaczy „Kumy”.

Nie zabrakło znamienitych gości, wśród nich był Wicestarosta Lubartowski Lucjan Mileszczyk, Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Sobich, Sekretarz Gminy Sylwia Szczepańska, Radny Powiatu Lubartowskiego Andrzej Rodak, Mieczysława Kulicka - Muszyńska i wielu innych.

Podczas koncertu Burmistrz Ostrowa Lubelskiego wręczył na ręce Krystyny Hoduń Kierownika Zespołu Śpiewaczego „Rozkopaczewianki” drobny upominek, okazując tym samym wdzięczność za godne reprezentowanie nie tylko naszej gminy, ale także powiatu i województwa.

Turniej Gier Planszowych - listopad 2019

Turniej odbył się 8 listopada w pracowni orange. Uczestnicy grali w takie planszówki jak: DOBBLE, PĘDZĄCE ŻÓŁWIE, LOGIX, DIXIT, SPLENDOR. Rywalizacja była zacięta. Najlepszym z graczy tym razem okazał się Szymon :) Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

Gminne obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości

Koncert patriotyczny, polowa Msza święta w intencji Ojczyzny, otwarcie i poświęcenie Skweru św. Krzyża i XVII wiecznej Kapliczki – to tylko część gminnych obchodów związanych z rocznicą odzyskania niepodległości. Uroczystości odbyły się 11 listopada
w Parku Miejskim w Ostrowie Lubelskim.

 

           

            W poniedziałek 11 listopada br., koncertem patriotycznym w wykonaniu Chóru Parafialnego  oraz Orkiestry Dętej OSP rozpoczęły się gminne obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości, połączone z uroczystym otwarciem i poświęceniem Skweru św. Krzyża, XVII wiecznej Kapliczki w Parku Miejskim oraz nowo powstałej sali prób w Centrum Kultury W uroczystościach udział wziął ks. Robert Mirończuk Misjonarz, ks. Jan Orłowski proboszcz parafii oraz ks. Maciej Liszko wikariusz. Nie zabrakło również Wicestarosty Lubartowskiego Lucjana Mileszczyka, Jacka Zapasy ze środowiska 27 WDP AK, Anny i Rafała Piliszko wykonawców remontu Kapliczki oraz sali prób Barbary Gruszczyk Dyrektora oddziału Banku Spółdzielczego w Ostrowie Lubelskim, Mirosława Kapitana Prezesa GS SCh, Daniela Jakubasa Komendanta Posterunku Policji, Piotra Grygla Komendanta Gminnego OSP wraz z pocztami, Jerzego Sobicha Przewodniczącego Rady Miejskiej wraz z Radnymi i Sołtysami oraz wielu innych gości.

            W kolejnym punkcie słowo wstępne wygłosił Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk. Historię skweru św. Krzyża przybliżyła Katarzyna Równiak dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ostrowie Lubelskim. Nieco później na ręce Burmistrza Józefa Gruszczyka, Jacek Zapasa przekazał Ogień Niepodległości przywieziony z Kostiuchnówki.  Następnie podczas polowej Mszy św. sprawowanej przez misjonarza ks. Roberta Mirończuka, zgromadzeni modlili się w intencji Ojczyzny. Uroczystego odsłonięcia Skweru Św. Krzyża oraz XVII wiecznej Kapliczki dokonał Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk, wice Starosta Lubartowski Lucjan Mileszczyk, ks. Jan Orłowski proboszcz ostrowskiej parafii oraz Katarzyna Banucha Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Ostrów Lubelski.
Włączając się do akcji Niepodległa do Hymnu wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Państwowy.
Delegacje złożyły wiązanki pod Pomnikiem Obrońców wiary, bohaterów walk o wolną i suwerennąOjczyznę i Kapliczką znajdującymi się w Parku Miejskim oraz Krzyżem Milenijnym. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości można było posilić się ciepłym bigosem oraz gorącą herbatą, przygotowanymi przez grupę WATAHA.

            Następnie w Centrum Kultury rozpoczęła się cześć artystyczna, podczas której zostało wręczone stypendium ufundowane przez Fundację na Rzecz Spacyfikowanej Przez Hitlerowców Wsi Jamy. Tegoroczną stypendystką była Aleksandra Chomicz z Ostrowa Lubelskiego. Akademia przygotowana przez uczniów ostrowskiej Szkoły Podstawowej poruszyła serce niejednego widza. Po prawdziwej lekcji historii nastąpiło uroczyste otwarcie nowej Sali Prób w Centrum Kultury, podczas którego zaprezentowała się formacja tańca ludowego „Ostrowskie Wianuszki”. Z tej okazji Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Ostrów Lubelski przygotowało pyszny tort, którym zostali poczęstowani wszyscy uczestnicy. Na zakończenie tradycyjnie odbyły się biegi uliczne, których pomysłodawcą jest Jarosław Góźdź. Nagrody zostały ufundowane przez Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Serdecznie dziękujemy za pomoc
w organizacji uroczystości Zarządowi Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Ostrów Lubelski, pocztom sztandarowym, Chórowi Parafialnemu, Orkiestrze Dętej OSP, pracownikom Urzędu Miejskiego, Centrum Kultury, Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Środowiskowego Domu Samopomocy w Jamach, druhom strażakom oraz wszystkim przybyłym gościom a także społeczności lokalnej za udział w gminnych obchodach 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

 

Małgorzata Sobczyńska

Podkategorie