Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

Wzór z Geo Taśmy - falami Tyśmienicy w Ostrowie Lubelskim

21 lipca w Parku Miejskim odbyły się niesamowite warsztaty plastyczne, w których główny udział brały dzieci i młodzież z Kreatywnych Półkolonii Centrum Kultury.

Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć na płytach o wymiarach 90x90cm dowolne ścieżki używając do tego taśmy malarskiej. Powstałe na podobraziach wzory zostały zamalowane wybranymi kolorami farb. Następnie należało  usunąć wcześniej przyklejone taśmy tworząc w ten sposób wielobarwne kompozycje. Dzieci cieszyły się odkrywając nową technikę pracy jednocześnie rozwijając kreatywność oraz pobudzając wyobraźnie. Najważniejszy cel, czyli świetna zabawa został osiągnięty w pełni! W efekcie powstało 18 prac, które będą eksponowane w formie dwóch kompozycji malarskich o wymiarach 270x270 cm. Mamy nadzieję, że czas warsztatów zapamiętają jako miłe wakacyjne twórcze spotkanie.
Warsztaty zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zajęcia przeprowadzone zostały przez zespół Centrum Kultury w poszerzonym składzie - z udziałem Ewy Markiewicz Adamczewskiej, która będąc związana z Ostrowem odwiedza rodzinne strony. Dziękujemy pani Ewie za przekazaną wiedzę i wsparcie podczas sesji warsztatowej. Serdeczne podziękowania należą się również naszym wolontariuszom: Julce Czarnacie, Darii Skrzypek i Dawidowi Skrzypkowi, którzy włożyli ogrom pracy i oddali serca   pomagając przy tym projekcie. Już nie możemy się doczekać kolejnych takich warsztatów!

Kreatywne półkolonie 2021

Na naszych kreatywnych półkoloniach nie może być nudno! Cel jak zawsze jest jeden - dobra zabawa. Zaczęliśmy od rowerowej wyprawy nad Jezioro Miejskie. Tradycyjnie już zażywaliśmy kąpieli zarówno wodnych jak i słonecznych, a także rywalizowaliśmy pomiędzy sobą w turnieju dyscyplin wszelakich.

Nauka podstaw żeglarstwa - 2021

W trakcie zajęć poruszane były między innymi takie tematy jak:

1. Praca załogi na jachcie i bezpieczna eksploatacja jachtu śródlądowego
– taklowanie jachtu, klar jachtu,
– obsługa żagli (w tym sposoby refowania),
– zasady cumowania jachtu,
– umiejętność wiosłowania i pagajowania,
– umiejętność sprawdzenia stanu technicznego jachtu żaglowego i jego wyposażenia z uwagi na bezpieczeństwo żeglugi,
– przygotowanie jachtu do żeglugi w trudnych warunkach pogodowych, w tym refowanie żagli.
2. Prace bosmańskie
– umiejętność wiązania podstawowych węzłów żeglarskich,
– podstawowe naprawy jachtu, osprzętu i wyposażenia.
3. Manewry pod żaglami
– zwrot przez sztag,
– zwrot przez rufę,
– odejście od nabrzeża,
– dojście do nabrzeża,
– alarm „człowiek za burta”.

Fotorelacja z tygodnia żeglowania.

Warsztaty z podstaw elektroniki i lutowanie 2021

Podczas pierwszych warsztatów podstaw elektroniki i lutowania:
-poznaliśmy narzędzia i materiały do lutowania
-dowiedzieliśmy się jaką ważną rolę odgrywają topnik i cyna
-potrafimy ustawić odpowiednią temperaturę lutownicy oraz dobrać odpowiedni grot
-lutowaliśmy kostkę do gry

Kino plenerowe - Cudowny chłopak

Kilka zdjęć z niedzielnego popołudnia podczas Letniego Kina Plenerowego w Parku Miejskim w Ostrowie Lubelskim!

Pograne Pogadane Tour - 2021

Pograne Pogadane Tour o Puchar Burmistrza Ostrowa Lubelskiego zakończone! Rywalizacja była zacięta do ostatnich minut! Pierwsze 4 miejsca zostały nagrodzone, a byli to:
Miejsce IV Grzegorz Kulik
Miejsce III Damian Maleszyk
Miejsce II Kacper Słomka
Miejsce I Przemek Kasperczuk
Wszystkim pozostałym uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za świetna zabawę!

77 rocznica pobytu i walk 27 WDP AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie - 2021

W byłej leśniczówce „Gościniec” na skraju Lasów Parczewskich od strony Ostrowa Lubelskiego w niedzielę, 13 czerwca odbyło się spotkanie upamiętniające 77. rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na Lubelszczyźnie.
Pomimo bardzo kapryśnej tego dnia aury uczestnicy uroczystości zebrali się o 10.45 przy pomniku – tablicy upamiętniającej szlak bojowy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Następnie ks. Stanisław Kluska - proboszcz ostrowskiej odprawił mszę świętą polową w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionów Chłopskich. Organizatorami rocznicowego spotkania byli: Burmistrz Ostrowa Lubelskiego, lubelskie środowisko 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Nadleśnictwo Parczew, Lokalna Grupa Działania „Jagiellońska Przystań” i Wójt Uścimowa. Rangę uroczystości podniosły licznie zgromadzone poczty sztandarowe i znamienici goście. W tym roku pogoda była wyjątkowo niesprzyjająca, lecz mimo to w uroczystościach wzięło udział bardzo wielu znamienitych gości jak również liczna grupa przybyłych mieszkańców Ostrowa Lubelskiego i okolicznych miejscowości. W imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieciekieg list odczytał Wojewoda Lubelski Lech Sprawka. Ministra Edukacji i Nauki Przemysław Czarnka reprezentował doradca-Ryszard Szczygieł składając na ręce organizatorów list okolicznościowy. Po uroczystej mszy świętej wręczono odznaczenia i złożono wiązanki. Odznaczenia wręczał Prezes Środowiska Lubelskiego 27 WDP AK Andrzej Mazurek w asyście żołnierzy dywizji. Na tę uroczystość dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II przygotowali specjalną część artystyczną. W Nawet rzęsisty deszcz nie odstraszył sympatyków biegania i spotkanie zakończyły „Biegi Pokoleń” ścieżką dydaktyczną wokół rozlewiska rzeki Bobrówka. Organizatorzy zadbali również o poczęstunek w programie imprezy znalazło się też ognisko, bigos, pączki a także tradycyjna wojskowa grochówka.

Podkategorie