Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

76 rocznica Pacyfikacji Wsi Jamy

Msza Święta w Kaplicy Mauzoleum w Jamach, złożenie wieńców  – tak w skrócie obchodziliśmy 76 rocznicę Pacyfikacji Wsi Jamy, haniebną zbrodnię popełnioną wiele lat temu, przez niemieckich oprawców na mieszkańcach wsi.

            Tegoroczne obchody 76 rocznicy Pacyfikacji Wsi Jamy rozpoczęły się na Cmentarzu Parafialnym w Ostrowie Lubelskim. Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk razem z Przewodniczącym Rady Miejskiej Jerzym Sobichem oraz Sekretarzem Sylwią Szczepańską i zastępcą Andrzejem Bunią złożyli wiązanki i zapalili znicze przy pomniku stu pięćdziesięciu dwóch osób bestialsko zamordowanych podczas pacyfikacji. Następnie w Kaplicy Mauzoleum w Jamach, której fundatorem są mieszkańcy Wsi Jamy a inicjatorem budowy Kazimierz Wolski, została odprawiona Msza Święta w intencji poległych ofiar w wydarzeniach z 8 marca 1944 roku, którą sprawował ks. Michał Ludewicz. Wśród przybyłych gości nie zabrakło Senatora RP Stanisława Gogacza, Posła na Sejm RP Marty Wcisło, Wojciecha Konrada reprezentującego Posła na Sejm RP Przemysława Czarnka, Waldemara Podsiadło reprezentującego Wojewodę Lubelskiego Lecha Sprawkę, Katarzyny Kędzierskiej reprezentującej Marszałka województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego a także Lucjana Mileszczyka Wicestarosty Powiatu Lubartowskiego.

W kolejnym punkcie, zgromadzeni udali się pod Krzyże upamiętniające ofiary pacyfikacji, by złożyć wiązanki i zapalić znicze.

Wszystkim przybyłym gościom, mieszkańcom Jam i gminy Ostrów Lubelski dziękujemy za wspólne świętowanie, zaangażowanie w uroczystość a także tak dostojne przeżywanie tragicznych wydarzeń, które pozostaną w naszych sercach i pamięci na wiele lat.

 

 

 

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…[*]

 

Małgorzata Sobczyńska

Gminny Dzień Kobiet 2020

 

Potyczki KGW, tort i kwiaty, konkursy, loteria fantowa, pokaz tańca to tylko część atrakcji sobotniej imprezy. Piąty raz wspólnie świętowaliśmy Gminny Dzień Kobiet i na pewno nie ostatni. Impreza na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych.

 

 

W sobotę (7 marca) przepełnione optymizmem i chęcią do wspólnej zabawy Panie, przybyły na kolejną już, bo piątą imprezę dedykowaną wszystkim Kobietom z terenu naszej gminy. Program imprezy został przygotowany specjalnie dla płci pięknej.

Gminne święto otworzył występ Chóru Męskiego „Pojezierze” przygotowany przez Ewę Kuszewską. Następnie przedstawiony został program imprezy oraz wszystkie atrakcje przygotowane specjalnie dla Kobiet. Każda z przybyłych Pań, otrzymała od włodarza i przewodniczącego Rady Miejskiej symbolicznego goździka a tort wykonany przez Jolantę Flis był rozkoszą dla podniebienia.

Na scenie zaprezentowała się Marta Kiedrowicz z formacją Slavica Dance, która w niezwykły sposób zaprezentowała i zachęciła Kobiety do atrakcyjnej formy ćwiczeń. CHÓRTOWNIA pod batutą Mateusza Obroślaka, Chór Męski „Pojezierze” oraz Łukasz Jemioła dostarczyli nam muzycznej dawki emocji.

Podczas imprezy odbył się konkurs na najlepszy Sernik o puchar Burmistrza Ostrowa Lubelskiego, w którym rywalizowały Koła Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy. Jury składające się z chórzystów “Pojezierza” podjęło jednogłośny werdykt. W konkursie na najsmaczniejszy sernik puchar przyznano KGW z Ostrowa Lubelskiego. Nie zabrakło także licznych konkursów i świetnej zabawy. W gminnych potyczkach Kół Gospodyń WIejskich na podium stanęły KGW z Kaznowa zajmując 1 miejsce, KGW z Kolechowic Kolonii 2 miejsce oraz KGW z Ostrowa Lubelskiego miejsce 3. Dochód z loterii fantowej w całości został przekazany na rzecz Moniki i Mileny Koziej – Dwie siostry. Miliony komórek.

To co dobre i przyjemne, szybko się kończy… Powoli szykujemy się na kolejny Gminny Dzień Kobiet, mając nadzieję na równie udaną i fajną imprezę.

Składamy serdeczne podziękowania Jolancie Flis, która kolejny raz rozpieszcza nasze podniebienie przepysznymi wypiekami- dziękujemy za chęci i poświęcenie czasu. Serdeczne podziękowania składamy również na ręce Jakuba Zbiciaka „Pogotowie muzyczne” za profesjonalną obsługę techniczną, animacje i zabawy dla przybyłych Pań oraz poprowadzenie całej imprezy.  Dziękujemy także wszystkim wystawcom i Kołom Gospodyń Wiejskim, którzy zechcieli wesprzeć nas swoją obecnością:

- Bernardzie Bisiakowskiej

- Patrycji Waszak - Extra Eventy

- Monice Dereckiej

- Dorocie Harbarczuk – Projekt Zdrowie Lubartów

- Katarzynie Zięba – Pracownia Ucieszycie

- Katarzynie Fryszko – Forever

- Monice Latała

- Karolinie Szczepaniak – OHP Lublin

- Marcie Fiutka - AVON

- ŚDS Jamy – Aleksandrze Grygiel

- WTZ Ostrów Lubelski – Elizie Franczak

- DPS Ostrów Lubelski - Tadeuszowi Fituchowi

- KGW w Ostrowie Lubelskim

- KGW w Ostrowie Lubelskim z Pasją

- KGW w Kolechowicach Kolonii

- KGW w Kolechowicach

- KGW w Kaznowie

- KGW w Rozkopaczewie II

- KGW w Jamach

 

Małgorzata Sobczyńska

Podkategorie