Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

Dożynki w Ostrowie Lubelskim. Korowód, wieńce i góralski rock’n’roll.

Uroczysta msza święta, barwny korowód, konkurs wieńców, występy zespołów ludowych, a także koncert kapeli góralskiej Ciupaga. Tak w skrócie wyglądały tegoroczne dożynki Gminno – Parafialne w Ostrowie Lubelskim. Impreza odbyła się w sobotę (8 września) w Parku Miejskim.

   Już po raz kolejny wyjątkowym punktem programu tegorocznych dożynek był korowód złożony z mieszkańców, delegacji z wieńcami, pocztów sztandarowych, zespołów ludowych, Orkiestry Dętej OSP oraz władz miasta i gminy. Śpiewy słychać było w całym mieście. A to dzięki zespołowi ludowemu "Sławiniacy", który przekonał do wspólnego śpiewania wszystkich uczestników orszaku. Dla mieszkańców duże znaczenie miał moment przełamania i dzielenia chleba. Dożynkowy bochen podzielił na scenie burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk razem z przewodniczącym Rady Miejskiej Robertem Powałką, oraz StarostamiJustyną Siepsiak i Wiesławem Drabikiem. Burmistrz w swoim przemówieniu między innymi podziękował wszystkim, którzy swoją pracą przyczynili się do zorganizowania święta plonów. Nagrody dla wyróżniających się rolników otrzymali właściciele 8 gospodarstw: Justyna i Arek Siepsiak, Wiesław i Anna Drabik, Lucyna i Marcin Kasperczuk, Emilia i Jan Klepka, Aneta i Bogdan Sochal, Katarzyna i Marek Pilska, Jolanta i Cezary Janicki oraz Tomasz Siodłowski. Nie zabrakło tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. O tytuł walczyło 11 prac symbolizujących płody ziemi. Wieńce oceniane były w dwóch kategoriach – tradycyjne i współczesne.  Nagrodę I w kategorii wieniec tradycyjny w wysokości 500 zł otrzymał Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki – Polesianki”, nagrodę II w wysokości 400 zł – sołectwo Ostrów Lubelski dzielnica Kościuszki, III nagrodę w wysokości 350 zł – Zespół Śpiewaczy „Rozkopaczewianki”. Wyróżnienie w wysokości 300 zł otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrowie Lubelskim. I nagrodę w kategorii wieńce współczesne otrzymało sołectwo Ostrów Lubelski dzielnica Partyzantów, II nagrodę przyznano dla Rudki Starościańskiej, III dla sołectw Kolechowice Kolonia i Folwark a wyróżnienie otrzymali sołectwo Jamy, Koło Gospodyń Wiejskich w Kaznowie, Rozkopaczew I i Rudka Kijańska oraz Stara Jedlanka. Podpisano również list intencyjny ze spółką WEDA, która zamierza utworzyć w naszym mieście zakład pracy, zatrudniający ok. 30 osób. Dodatkową atrakcją były także konkurencje dożynkowe, w których o puchar burmistrza rywalizowali radni z sołtysami. Po zaciętej walce zwyciężyła drużyna sołtysów. Nie obyło się bez występów lokalnych zespołów ludowych i orkiestry, a gościnnie wystąpił również Chór Męski „Pojezierze”. Artyści ludowi swoim strojem i repertuarem w szczególny sposób zaakcentowali dożynkowe tradycje.Gwiazdą wieczoru była kapela góralska „CIUPAGA”. Na scenie wystąpił również zespół BAYERA.  Zabawa taneczna z zespołem muzycznym 4_YOU rozpoczęła dyskotekę pod gwiazdami, która w dalszej części poprowadził Dj Mateo. Tradycją też stała się degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez różne organizacje, sołectwa, urzędy.Wszystkie dania przypadły do gustu nawet największym łasuchom a dla nas miłym zaskoczeniem była ich ogromna różnorodność oraz ciekawe, domowe smaki.

Małgorzata Sobczyńska

Zabytkowe motocykle w Ostrowie Lubelskim

   Konkurs elegancji, zwiedzanie gminnej piekarni a także degustacja lokalnych produktów… czyli Motozłaz Lubartowski w Ostrowie Lubelskim.

   W ubiegłą sobotę (4 sierpnia) po raz kolejny odbył się Motozłaz Lubartowski – Mistrzostwa Polski Motocykli Zabytkowych. Już po raz trzeci Gmina Ostrów Lubelski przyłączyła się do organizacji imprezy. Podobnie jak w latach ubiegłych, w naszym mieście odbył się konkurs elegancji a także jedna z konkurencji. Można było podziwiać zabytkowe maszyny oraz stylowe przebrania. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie ostrowskiej piekarni, poczęstunek przygotowany przez pracowników oraz ostrowskie chlebki, które uczestnicy dostali w prezencie. Mamy nadzieję, że to nieostatnia tego typu impreza w Ostrowie. Dziękujemy wszystkim przybyłym i biorącym udział a w szczególności organizatorom.

Małgorzata Sobczyńska

Jarmark Zygmuntowski na szlaku Jagiellońskim

Jarmark Zygmuntowski na szlaku Jagiellońskim

Pokazy rycerskie, degustacja potraw regionalnych, występy dzieci, młodzieży a także zespołów śpiewaczych to tylko niektóre atrakcje niedzielnej imprezy.  Jednak najpoważniejszym wydarzeniem Jarmarku było podpisanie porozumienia między Ostrowem a włoską gminą Palombara Sabina.

W niedzielne popołudnie (13 maja), odbył się  Jarmark Zygmuntowski. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, po której w barwnym korowodzie, ruszyliśmy do centrum miasta na dalszą część imprezy. Na ten dzień organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, dzięki którym mogliśmy odczuć klimat prawdziwego Jarmarku. Były pokazy walk rycerskich, ścinanie głów kapuścianych a także wioski rycerskie. Nie zabrakło również stoisk z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez zespoły śpiewacze z terenu naszej gminy, grupę Wataha, Stowarzyszenie Mieszkańców, Zespół Szkół, Gminną Spółdzielnię SCh,  drużynę OSP z Kolechowic Kolonii.  Podczas imprezy mogliśmy podziwiać także stoiska z rękodziełem, rzeźbą, malarstwem, przygotowane między innymi przez Warsztaty Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy w Jamach. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele gminy Palobara Sabina z burmistrzem Alessandro Palombi na czele oraz rodowitą ostrowianką Agnieszką Daniluk - Mąką, która jednocześnie pełniła funkcję tłumacza. Gościliśmy także między innymi senatora RP Stanisława Gogacza, przedstawicieli wojewody, marszałka i Lubelskiej Izby Rolniczej.

Najważniejszym punktem imprezy było podpisanie porozumienia między Ostrowem Lubelskim a  Palombara Sabina. Pakt o współpracy w imieniu mieszkańców obydwu miejscowości podpisali Alessandro Palombi i Józef Gruszczyk – burmistrzowie miast partnerskich. Świadkami podpisania umowy partnerskiej byli również radni Rady Miejskiej  z jej przewodniczącym Robertem Powałką, delegacja włoska: Massimo Belli, Giorgio Bonfiglio, Damiano Ippoliti, Franco Randali, Mirko Possenti i Stefano Meloni oraz licznie zgromadzona społeczność lokalna. Mamy nadzieję że ta współpraca przyniesie wymierne korzyści nie tylko mieszkańcom naszej gminy ale całego regionu, czego potwierdzeniem są liczne spotkania biznesowe min. z wojewodą lubelskim, prezesem Lubelskiego Rynku Hurtowego Elizówka, Lubelską Izbą Rolniczą, władzami Zrzeszania Sadowników RP.

Istotnym elementem był czas wręczenia medali dla osób zasłużonych naszemu miastu. Na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół z terenu naszej gminy a także grupy działające w Centrum Kultury. Nie zabrakło również występów zespołów ludowych „Ostrowianki Polesianki”, „Rozkopaczewianki” oraz zespołu śpiewaczego „Kaznowianki”. Niezwykle miłą niespodziankę przygotowała pani Krystyna Hoduń – kierownik zespołu z Rozkopaczewa, wielokrotna zdobywczyni nagród w festiwalach ludowych. Specjalnie na ten dzień nauczyła się piosenki O’sole Mio, którą wykonała na scenie u boku przedstawicieli z zaprzyjaźnionej włoskiej gminy. Na scenie nie zabrakło także Orkiestry Dętej OSP pod batutą Anny Krawczyk – Durak. Gwiazdą wieczoru był Stefano Terrazzino, który przygotował specjalne muzyczno-taneczne animacje z widzami. Dyskotekę pod gwiazdami poprowadził lokalny zespół muzyczny 4_you.

Składamy serdeczne podziękowania na ręce wszystkich przybyłych gości, oraz wszystkich którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że Jarmarki, które nadane zostały przez króla Zygmunta III Wazę, pozostaną w tradycji naszego miasteczka już na zawsze.

Małgorzata Sobczyńska

 

 

Podkategorie